Kullanıcısını yüzünden tanıyor

3

Satışa sunulduğu 1997 yılından bu yana popülerliğini arttırıp uzun yıllar Subaru’nun dünya çapında en çok satan modeli olmayı başaran Forester’ın dünya çapındaki üretim rakamı toplamda 3,9 milyon adede ulaştı. Beşinci kez yenilenen model, ülkemiz pazarındaki yerini aldı. Forester, yeni nesil güç aktarma organları ve Subaru’nun iki temel teknolojisi olan BOXER Motor ve Simetrik Sürekli Dört Çeker Sistemini (SAWD) birleştiren hibrit özellikli e-BOXER ile birlikte sunuluyor. Ülkemizde kendine has bir müşteri profili bulunan otomobil, 2.0 lt benzinli 150 beygir gücündeki motora sahip. Elektrik desteğiyle motorun 100 km’deki tüketimi 6.4 lt olarak gerçekleşiyor. Gelişmiş konfor ve güvenlik seviyesine sahip Forestar’da 5 sürücüye kadar kişisel koltuk pozisyonu, klima, ayna ayarı ve yakıt tüketimi verilerini hafızasına kaydedebilen ve sürüş esnasında sürücüyü olası tehlikelere karşı uyaran Sürücü Dikkat Uyarısı’nı da içeren Yüz Tanıma Teknolojisi Forester’da tüm donanımlarda standart olarak yer alıyor.

DOKTORLARIN TERCİHİ

Subaru Türkiye Genel Müdürü Halil Karagülle, “Yeni modelimizi Avrupa ile aynı anda Türkiye’ye getirdik. Üç ayrı donanım seviyesi bulunan otomobilin fiyatı 389 bin TL’den başlayıp, üst versiyonda 436 bin TL’ye kadar çıkıyor. Müşterilerimizin yüzde 90’lık bölümünü doktor ve pilotlar oluşturuyor” dedi. Karagülle, “Yıl sonunda toplam pazarın 475 bin adetle kapanacağını, 2020 yılında ise 550 binlerin üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz” açıklaması yaptı.

ELEKTRİKLİ SUV GÜN SAYIYOR

Karagüle, “Subaru Avrupa’da e-BOXER hibrit motorlu aracını Aralık ayında satışa sundu, çok yakın bir gelecekte de tamamen elektrikli bir orta sınıf SUV modelini pazara sunmaya hazırlanıyor. Elektrikli motor destekli, benzinli 2 litre Boxer motora sahip tamamen yenilenmiş Subaru Forester modelini Avrupa ile aynı anda çok rekabetçi bir lansman fiyatıyla pazara sunuyoruz. Forester’ın giriş versiyonu bile çok dolu bir araç, rakiplerimizin opsiyon olarak sunduğu özelliklerin neredeyse tamamını Forester’da standart olarak yer alıyor. Bu anlamda 390 bin TL’lik başlangıç fiyatının çok rekabetçi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Subaru Türkiye Genel Müdürü Halil Karagülle, 2020 için yeni Forester’dan 600-700 adetlik satış hedeflediklerini açıkladı.

Yeni kasa Forester için müşterilerimizden çok yoğun bir talep var. Bayilerimiz Kasım ayından bu yana müşterilerimizin siparişlerini topluyorlar. İlk parti araçlarımızın tamamının müşterisi hazır. Aralık ayının içinde ilk parti araçlarımızın, Ocak ayında ise ikinci parti araçlarımızın teslimatlarını gerçekleştireceğiz. Şubat ayından itibaren ise 2020 model Forester’larımız pazar beklentilerini rahatlıkla karşılayacak adetlerde ulaşmaya başlayacak. 2020 yılında pazarda bir toparlanma bekliyoruz” diye konuştu. Yeni Forester, 2018-2019 Japonya Yeni Araç Değerlendirme Programı (JNCAP) çarpışma güvenliği değerlendirme testlerinde 96,5 ile puanı elde ederek Grand Prix Ödülü’nü kazandı. Forester, ayrıca 122,3 puan ile (126 puan üzerinden) 2018-2019 JNCAP önleyici güvenlik performansı değerlendirmesindeki en yüksek puanı elde ederek İleri Güvenlikli Araç Üç Artı (ASV +++) notuna da hak kazandı.

Yeni Global Platform ile bir önceki modele göre uzunluğu ve dingil mesafesi 3 cm, genişliği ise 2 cm büyüyen Forester, yüksek işçilik kalitesine sahip ferah bir iç mekana ve yükleme ağzı genişletilmiş daha kullanışlı bir bagaj bölmesine sahip. 22 cm minimum yerden yüksekliği sayesinde ise arazide maceraya hazır olan araçta X-Mode sistemi de çeşitli hava ve yol koşulları için artık iki kademe seçeneğiyle sunuluyor.

Yeni Forester, Türkiye pazarında, e-Xtra, e-Xtreme ve e-Xclusive olmak üzere üç ayrı donanım seviyesiyle Aralık ayında satışa sunulmaya başlandı. Yeni modele ilk olarak sahip olmak isteyenler için Subaru Türkiye Yetkili Satıcıları tarafından Kasım ayından bu yana ön ödemeyle sipariş alınıyordu. Aralık ayı ile birlikte müşteri teslimatları da başladı. Yeni Subaru Forester 2.0i e-BOXER’ın başlangıç paketi olan e-Xtra versiyonu 389.880 TL, e-Xtreme versiyonu 402.270 TL, en üst paket olan e-Xclusive versiyonu ise 436.528 TL anahtar teslim lansman fiyatıyla satışa sunuluyor.

Simetrik Sürekli Dört Çeker Sistemi ve elektrik destekli 2,0 litrelik BOXER motorun kombinasyonuyla daha pürüzsüz sürüş, %30 daha verimli hızlanma ve son derece başarılı bir performans sağlanıyor. Elektrikli motor, %80’i yenilenmiş olan Lineartronic şanzıman ile entegre bir şekilde tasarlandı.  Subaru e-BOXER sistemi, özel 2,0 litrelik direkt enjeksiyonlu motorla elektrik motoru arasındaki güç dağılımını sürüş koşullarına en uygun şekilde ayarlayıp 3 sürüş modundan birini etkinleştiriyor: Benzinli Sürüş Modu, Elektrikli Sürüş Modu (EV) ve Elektrikli Motor Destekli Sürüş Modu.

Hareketsizken ya da düşük hızlarda seyrederken araç tüm gücünü elektrik motorundan alıp sessiz ve sıfır emisyonlu bir sürüş deneyimi sağlıyor. Ortalama hızlara çıkıldığında hem elektrikli motordan hem de ana motordan güç alınarak seri, lineer ve yakıt tasarruflu hızlanma elde edilirken yüksek hızlara gelindiğinde 2,0L DI BOXER hem araca güç veriyor hem de aküyü şarj ediyor. e-BOXER, şehir içi sıkışık dur/kalk trafiğinde ve sürücünün kullanım koşullarına göre ortalama olarak trafikte yakıt tüketimini 2,0L benzinli modele kıyasla %10-15’e kadar iyileştiriyor.

e-BOXER, elektrikli motor destekli ve elektrikli araçlarda sık görülen yapay frenleme hissini ortadan kaldırıp son derece hassas ve doğal bir frenleme hissi sunuyor. Kolay kontrol edilebilen frenler, pedal komutlarına göre seri ve lineer bir şekilde devreye girip sürücülerin kendilerini güvende hissetmelerini sağlıyor. Özellikle de dur-kalklı trafiklerde faydalı olan bu sistem yumuşak bir sürüş hissi sağlıyor. Elektrikli motor ile batarya aynı hizada olacak şekilde konumlandırıldı. Elektrikli motor aracın ağırlık merkezine yakın bir konuma yerleştirilirken batarya ve diğer bileşenler de arka aksın üzerine yerleştirildi. Bu sayede aracın ağırlık merkezi daha da alçaltıldı ve ön/arka araç ağırlığı dağılımında daha iyi bir denge sağlanmış oldu.

Paylaş.

3 yorum

  1. 😀 😀 benim peugeot 2008im de beni kullanışımdan tanır bence çok iyi bakıyorum da kendisine 😛

Yorum Yapın

Copyright 2020 OTOMOBİLPORT