Yaris’in SUV’undan beklentiler büyük

0

Toyota SUV ailesi büyüyor. Japon üretici Toyota Yaris’in dünya tanıtımını yaptığı SUV versiyonuyla hibrit küçük SUV pazarından çok daha büyük bir pay almayı planlıyor. Toyota, Yaris Cross’un dünya prömiyerini Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapmayı planlıyordu. Ancak pandemi yüzünden fuar iptal olunca dünya tanıtımı online olarak gerçekleştirildi.

Yeni Toyota Yaris Cross, Yaris’in ve GR Yaris’in kullandığı GA-B platformunu paylaşıyor. Platform kardeşi olmasına rağmen yeni model standart Yaris’ten neredeyse 24 santim daha uzun (4.180 mm) ve daha geniş bir yapı sergiliyor. Bu ölçüleriyle otomobil kompakt sınıf ölçülerine de oldukça yaklaşıyor.

Yaris Cross, hibrit olarak 59 kW elektrik motoruyla birlikte yeni 1.5 litrelik üç silindirli motorlu kullanıyor. Toplam 116 beygir güç üretecek olan araç, isteğe bağlı olarak dört tekerlekten çekişli olarak da satın alınabilecek. Dört tekerlekten çekişli versiyonda, Toyota RAV4 Hybrid’de olduğu gibi, dört tekerlekten çekiş sistemi arka aksta ek bir elektrik motoruyla çalışacak.

Toyota, Fransa’daki Valenciennes yakınlarındaki TMMF Onnaing fabrikasında yılda 150.000’den fazla Yaris Cross üretmeyi ve bu sınıfta yüzde 8’den fazla pay almayı planlıyor.

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT