TOGG’a Polonya’dan rakip geliyor

0

Bu sefer elektrikli otomobiller için yeni bir marka, Çin’den değil Polonya’dan geldi. Ülkemizin ardından Polonya da benzer şekilde ülkenin ilk yerli ve elektrikli otomobilini üretmeye hazırlanıyor. Izera markasıyla üretilecek otomobilin 2023’te bantlardan çıkması planlanıyor. Beş kapılı, yüzde 100 elektrikli kompakt SUV olarak planlanan araç TOGG’nun SUV’uyla benzer tarihlerde rekabete katılacak.

TOGG’nun aracında olduğu gibi Alman mühendislik şirketi EDAG, Izera modelleri için geliştirme ortağı seçildi. Otomobilin tasarımında da İtalyan şirket Torino Tasarım ile İşbirliği yapılıyor. Teknik verileri açıklanmazken SUV’un sıfırdan 100 km/s hıza 8 saniyenin altında ulaşıp, batarya kapasitesine bağlı olarak 400 km menzile ulaşması planlanıyor.

Şirket sadece yeni bir Polonya otomobil markası kurmak değil, kendi ülkesinde de istihdamı artırmak istediğini açıkladı.

 

 

 

Izera SUV’un proje danışmanı olarak Jaguar tasarımcısı Tadeusz Jelec imzası bulunuyor. Bu da aracın tasarımına özellikle yandan bakıldığında Jaguar Jaguar F-Pace ile olan benzerliğin nedenini açıklıyor.Dört Polonyalı enerji şirketi tarafından 2016 yılında kurulan devlet destekli bir ortak girişim olan ElectroMobility Poland tarafından üstlenilen proje, bu açıdan da TOGG ile benzerlik sergiliyor. Şirket sadece yeni bir Polonya otomobil markası kurmak değil, kendi ülkesinde de istihdamı artırmak istediğini, Alman EDAG’dan platform satın alıp, üretim tesisini kurmak üzere olduklarını açıkladı.

Izera’nın iki tasarım çalışması şık ve modern görünüyor. Otomobil üretiminin 2023 yılında başlaması planlanıyor.

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT