Egea’ya 150 milyon euroluk makyaj

1

Bursa fabrikasının başta Egea olmak üzere ürettiği binek ve ticari modellerle satışlarını yükselten Tofaş, 2020 yılının ilk altı aylık dönemine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Pandemiye rağmen yılın ilk altı ayında 84 bin 500 adet araç ile otomotiv sanayi üretiminin yüzde 16’sını karşılayan Tofaş, ürettiği araçların 48 bin 200 adedini ihraç etti. Tofaş’ın çatısı altındaki Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo ve Jeep markalarının satışları 41 bin 115 adet ile Türkiye otomotiv pazarının yüzde 16,2’sini oluşturdu.

Artan satışlarla birlikte şirketin ilk altı aylık satış gelirleri 7,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde net karı ise 634 milyon TL’ye ulaştı. Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu “Pandemi sebebiyle üretim ve ihracatta belirli yavaşlamalar yaşasak da, iç pazarda başarılı sonuçlar elde ettik. Bizi önemli değişimlerin beklediği bu dönemde dirençli olabilmek ve esneklik gösterebilmek sürdürülebilir başarı ve katma değerin anahtarları olacak” açıklaması yaptı.

“Koronavirüs salgınıyla birlikte önemli bir süreç yönetimi de gerçekleştirdiklerini söyleyen Cengiz Eroldu, “İlk olarak fabrikamızda koruyucu önlemleri hızla devreye aldık. Üretime ara verdiğimiz dönemde çalışanlarımızın gönüllü katılımıyla sağlık ekipmanları ürettik” diye konuşan Yakın zamanda ise Ar-Ge merkezimizde sürücüleri ve yolcuları virüsten koruyacak özel bir izolasyon sistemi de geliştirerek Fiat ve BiTaksi işbirliği çerçevesinde hayata geçirilen “Kabinli Taksi” uygulamasına önemli katkılar sunduk” dedi.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Yılsonunda pazarın 600-640 bin adet civarında kapanmasını öngörüyoruz. Yılın geri kalanında içinde bulunduğumuz şartlarda yine en iyi sonuçları almak için çalışmaya devam edeceğiz” açıklaması yaptı.

Başarısında Tofaş Ar-Ge’nin önemli pay sahibi olduğunun altını çizen Cengiz Eroldu: “Tofaş’ta ürettiğimiz Egea, Doblo ve Fiorino modellerimizle iç pazarda başarılı sonuçlarımızı devam ettiriyoruz. 2019 yılını lider kapatan Fiat, yılın ilk altı ayında 39 bin 557 adet binek ve hafif ticari araç satışı gerçekleştirdi ve tek başına yüzde 15,6 pazar payı elde etti” diye konuştu.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Planlarımızı uzun vadeli yapıyoruz. Avrupa’da pazarın eski haline dönmesinin zaman alacak olmasına rağmen yatırımlarımıza ve yeni ürün çalışmalarımıza ara vermedik. Yılın ilk altı ayında 50 milyon euro yatırım gerçekleştirdik. Yılsonuna değin toplam 150 milyon euro yatırım planlıyoruz” dedi. Bu yeni yatırımın önemli bölümünün 2015’te 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilen Egea’nın yenilenme operasyonunda kullanılması bekleniyor. Yenilenme çalışmalarının ağırlıklı olarak iç mekan ve yürür aksamda olması planlanıyor.

 

Paylaş.

1 Yorum

Yorum Yapın

Copyright 2020 OTOMOBİLPORT