Ticaride büyük hidrojen atağı

0

Otomotivin en büyük gruplarından biri haline gelen Stellantis, ticari araçlarda hidrojen teknolojisini devreye sokuyor.

Avrupa’da önemli finans desteklerinin verildiği hidrojen teknolojili araçlarda yoğunlaşan grup Opel Vivaro, Peugeot Expert ve Citroën Jumpy’ın 2021’in sonundan itibaren hidrojen yakıt hücreleriyle donatılmış olarak satışa sunacak.

Hidrojen yakıt hücreleriyle elektrik üretip, sıfır emisyonla yol alacak ticari araçlar bir depo hidrojen dolumuyla 400 km menzile ulaşabilecek. Araçların birkaç dakika içinde dolum yapılabilen depolarında 4.4 lt kapasiteli 3 ayrı hidrojen tankı kullanılıyor.

Hidrojen projesinde araçların altındaki 4.4 lt kapasiteli yüksek basınçlı hidrojen depolarından 45 kW’lık bir yakıt hücresi besleniyor. 700 bar yüksek basınç tankı Fransız Faurecia grubundan satın alınırken yakıt hücresi de Fransız Symbio FCell’den temin ediliyor.

Avrupa hidrojen altyapısı yatırımları Fransız ve Alman hükümetlerinden milyarlarca euroluk destekler almasına rağmen, hala emekleme seviyesinde. AB’nin 2050’deki karbon ayak izini sıfırlama hedefine ulaşmak için büyük önem taşıyan hidrojen dolum tesislerinin sayısı hızla artıyor. Şu anda Fransa’da 25, Almanya’da 90 hidrojen dolum noktası bunuluyor. Ancak her ay yeni tesisler ekleniyor.

Hidrojen teknolojisiyle donanmış hafif ticari araçlar Citroën Jumpy, Peugeot Expert ve Opel Vivaro, 2021’in sonunda yollara çıkacak.

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2020 OTOMOBİLPORT