Güle güle dizel hoşgeldin hibrit

0

Japon üretici Nissan ilk kez 2007’de yollara çıkardığı SUV modeli Qashqai ile 3 milyon adetten fazla satışla önemli bir başarı yakaladı. 2014’te ikinci nesli tanıtılan araç, şimdi de 3. nesline kavuştu. Eskisinden daha kaslı görünüp her yönden büyüyen Qashqai’nin genişliği 32 mm artışla 1.838 mm’ye, uzunluğu da 35 mm artışla 4.429 mm’ye çıkmış. Daha büyük boyutlara kavuşan yeni nesilde bagaj hacmi de 50 lt artmış.

60 kilogram daha hafif

Yeni Qashqai, Renault-Nissan platformu CMF-C üzerine yükselen bir model. Qashqai’yi geliştirirken mühendisler aracın karoserini 60 kg hafifletirken buna rağmen yüzde 41 daha dayanıklı hale getirmeyi başarmışlar. Bagaj kapağı 2,6 kilogram tasarruf sağlayan plastikten, ön çamurluklar, kaput ve kapılar da 21 kilogram daha tasarruf sağlayan alüminyumdan üretilmiş. Bu sayede aracın toplam ağırlığı düşerken dayanıklılık ve esneklik de önemli derecede artmış.

Daha iyi görüş açısın için otomobilin A Sütunları daraltılıp, görüş dışında rüzgar direnci de iyileştirilmiş. Kalitesi daha da yükseltilen iç mekanda 12.3 inç gösterge ekranı ve 9 inç merkezi bilgi eğlence ekranı sunuluyor.

Bilgi-eğlence sistemi, Android Auto ve Apple Car-Play özelliğine sahiptir ve bir WiFi erişim noktası aracılığıyla yedi mobil cihaza kadar bağlanabiliyor. Buna uygun akıllı telefonlar, ilk kez Qashqai’de 15 watt’lık bir şarj gücüyle endüktif olarak şarj edilebiliyor. Apple iPhone 12 Pro Max (16.1 santimetre x 7.8 santimetre x 7 milimetre) gibi büyük cihazlar da şarj bölmesine sığabiliyor.

DİZEL YOK HİBRİT VAR

1.3 lt hafif hibrit (mild hybrid) versiyona sahip yeni nesil Nissan Qashqai bu yılın sonunda ülkemiz pazarındaki yerini alacak.

Dizel motorlar artık yeni Qashqai’nun motor ailesinde yer almıyor. Yeni versiyonda 1.3 lt hacimli benzinli motorun 140 beygir güç 240 NM tork üreten versiyonu hafif hibrit sistemlerle birlikte kullanılacak. 6 ileri manuel ve eski versiyona kıyasla geliştirilip tepkileri iyileştirilen CVT otomatik şanzıman alınabilecek. Hibrit sistemde 100 km’de tüketim ortalama 5.3 lt seviyelerine çekiliyor.

Nissan yeni Qashqai Avrupa pazarlarında 2021 baharının sonundan itibaren satılacak.  e-Power versiyonu için 2022 yılını beklemek gerekecek.

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2020 OTOMOBİLPORT