Fiyatı yükseldikçe egzozlar çalınıyor

0

Otomobillerin 1990’ların başından beri ayrılmaz bir parçası olan katalizörler, egzoz gazlarını temizlemek için büyük bir görev üstleniyor. Daha yaşanılabilir bir çevre için hayati önem taşıyan katalizörlerin aynı zamanda kullanılması yasal bir zorunluluk. Katalitik konvertörlerde platin ve paladyum gibi değerli metaller de kullanılmak zorunda. Son dönemde artan taleple birlikte fiyatları aşırı yükselen bu iki değerli madde çevre dostu araçlar üretmek için zorunlu olarak kullanılıyor.

Katalitik konvertörlerin içinde bulunan platin, paladyum nikel gibi değerli metaller geri dönüştürülüp tekrar kullanılabiliyor.

Ancak aracın katalizöründe bu maddeleri kullanmak hırsızlık riskini de beraberinde getiriyor. Almanya’da, gittikçe daha fazla katalitik konvertör otomobillerden çalınıyor. ADAC, hırsızların kullanılan değerli metalleri hedef aldıklarını açıkladı.

Geçen yıl ADAC 169 çalıntı katalitik konvertör olayı bildirirken, 2018’de 77 ve 2017’de 38 hırsızlık oldu. Bildirilmeyen hırsızlık olaylarıyla birlikte bu rakamın çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. Almanya’da bir otomobilin katalitik konvertörünü değiştirme maliyeti işçilik dahil ortalama bin euroyu buluyor.

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2020 OTOMOBİLPORT