100. yıl için 40 tane üretilecek

0

Automobili Lamborghini, kurucusu Ferruccio Lamborghini’nin 100. doğum gününü kutladığı bu yıl Lamborghini Centeneario’yu tanıttı. Centenario’nun coupe ve spor versiyonlarından yalnızca 20’şer adet üretilecek ve Avrupa başlangıç satış fiyatı vergiler hariç 1.75 milyon Euro. Centenario, Lamborghini’nin bir defaya mahsus tercih ettiği bir strateji olmayı sürdürürken, şirketin de yenilikçi tasarım ve mühendislik uzmanlığını ortaya koyuyor. V12 yapısını kullanan Centenario’nun 770 HP gücündeki atmosferik motoru 0-100 km/s hızlanmasını 2,8 saniyede tamamlarken, 0-300 km/s hızlanmasını 23,5 saniyede tamamlıyor. Bu modelin maksimum hızı da 350 km/s. 100 km/s hızla giderken fren mesafesi ise 30 metre. Tamamı karbon elyafından imal edilen monokok gövde 1.520 kilogram gibi düşük bir ağırlığa ve 1,97 kg/hp güç/ağırlık oranına sahip.

Otomobilport.com.tr.Lamborghini Centenario.2Otomobilin aerodinamik tasarımında yüksek hızlarda daha fazla bastırma kuvveti sağlayan uzatılmış arka kanat da yer alıyor. İlk kez sunulan arkadan itiş de çeviklik ve stabiliteyi artırırken, yenilikçi dokunmatik ekran da internet tarayıcı ve Apple CarPlay gibi bağlantılı bilgi-eğlence sistemleri sunuyor.

Otomobilport.com.tr.Lamborghini Centenario.1Centenario’nun uzunluğu 4,924 metre, yüksekliği de 1,143 metre. Birkaç dilimden oluşan aerodinamik hava girişleri, hem ön hem de arka kısmın karakterini belirliyor. Ön kaputta hem 1970’lerin spor otomobillerini anımsatan hem de fonksiyonel özellikleri bulunan geniş hava girişleri yer alıyor. Hava otomobilin ön kısmından içeri alınıyor ve böylece ön aks üzerindeki bastırma kuvvetine katkıda bulunuyor.

 

 

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2020 OTOMOBİLPORT