1.5 lt motorla büyümesini sürdürecek

0

Yilın ilk yarısının sektör için zorlu geçtiğini vurgulayan Volvo Car Turkey Genel Müdürü Sabri Sözen, ”Marka olarak hedeflerimizin ötesine ulaşmayı başararak premium sınıfta pazar payımızı arttırmayı başardık” dedi.

Zorlu bir dönemden geçen Türkiye otomobil sektöründe pazar yılbaşından itaberen kademeli olarak küçülüyor. Ancak son yıllarda iddialı modelleriyle gündeme gelen premium otomobil üreticisi Volvo Cars, daralan pazarda payını yükseltiyor.Premium sınıfta XC60 ve XC90 modellerinin sınıf liderliğinin devam ettiğini belirten Sözen,”Bunun yanı sıra ilk 6 ay rakiplerine göre vergi dezavantajıyla satılan XC40 segment 3.sü. 2019’da 27 bin premium araç satışının beklendiği sektörde yüzde 13,5 pazar payı ve 3 bin 650 satış hedefimiz var. 2018 yılı satış adetleri (5 bin 943) ile karşılaştırıldığında 3 bin 650 adet toplam pazar ve diğer markalardan daha az bir şekilde yüzde 38 daralmayı ifade ediyor. Yılı 5 artış ile bitirmeyi planlıyoruz” açıklaması yaptı.

DİZEL MOTOR BİTİYOR

Volvo Cars’ın yeni dönem hedefleri de sürdürülebilir çevre anlayışı doğrultusunda şekilleniyor. 2019’dan itibaren Volvo’nun yeni modellerinde dizel motor sunulmayacak olması, 2025’e kadar satışların yüzde 50’sinin sadece elektrikli modellerden gelecek olması, yine 2025 yılına dek yeni modellerde kullanılan plastiklerin yüzde 25’inin geri dönüştürülmüş malzemeden olması hedefleniyor. Markanın başarılı SUV’ları XC90 ve XC40 da yeni özellikleriyle dikkat çekiyor. Yenilenen XC90 dış ve iç tasarımında; ızgara tasarımı, tampon, dış kaplamaları, jant gibi değişikliklerle birlikte en dikkat çeken özelliği yeni dizel/elektrik bir motorla sunulması. Mild-hybrid sistemi, tork desteği sağlayarak. yakıt verimliliği, düşük emisyon, daha az titreşim ve daha pürüzsüz hızlanma sağlıyor.

VOLVO’DA ÖLÜM YASAK

Güvenlik açısından iddialı hedefler koyduklarını belirten Sözen, ”Hiçbir Volvo otomobil içerisinde bir insanın hayatını kaybetmeyeceği ya da ağır bir şekilde yaralanmayacağı’ şeklindeki Volvo Cars’ın 2020 vizyonumuz var. Ayrıca, otonom gelecek kaçınılmaz. Bugün bile insanlar trafikte kaybettiği zamanın peşindeler. Bu zamanı nasıl daha üretken bir hale getirebiliriz diye hayaller kuruyoruz. 2021’den itibaren otomobillerimizin hızını 180km/h ile sınırlandıracağız” açıklaması yaptı.

VERGİ AVANTAJLI MOTOR

Vovo’nun başarılı SUV’u XC60 ülkemize öncelikle 2.0 lt motorla ithal edilmişti. Pazara yeni sunulan 3 silindirli, 1.5 lt XC40 T3 motor; 163 beygir güç üretiyor. Vergi avantajlı ve tutumlu motor 100 km’de 6,7 l yakıt tüketiyor. 283 bin TL’den başlayan fiyata sahip yeni modelin 2019 sonuna kadar satış hedefi 800 adet olarak açıklandı.

Volvo Cars’ın tüm dünyada otomobil güvenliği konusundaki altmış yıllık araştırmalarını dünya ile paylaştığı E.V.A. İnisiyatifi, on binlerce gerçek kazadan elde edilen veriyi sektörün kullanımına Mart 2019’da açtı. Verileri yüzde 34.5 ile Rusya, yüzde 15 ile İsveç görüntülerken türkiye yüzde 7 ile üçüncü oldu. Türkiye bu sonuçla Hindistan, İspanya, İngiltere, Belçika, Finlandiya, ABD, Norveç ve Almanya’nın önüne geçti. Volvo Cars 2019 başında otomotiv sektöründe yine bir ilki gerçekleştirmiş ve merkezi bir dijital kütüphane üzerinden gerçek kazalardan topladığı bilgi birikimini ortak kullanıma açmıştı. Türkiye E.V.A. İnisiyatifi yaklaşımını sevdi ve verilerin en çok indirildiği 3. ülke oldu.

Volvo Car Turkey, V60 Cross Country ile D Car premium segmente yeni bir station wagon sunuyor. Sipariş üzerine getirilecek V60 Cross Country, Volvo’nun diğer modellerinde de sunulan başarılı 190 hp gücündeki 2.0 lt dizel D4 AWD motoru ile satılacak.

Dünyanın Geleceği İçin: Omtanke

Volvo Car Turkey Genel Müdürü Sabri Sözen, güvenli ve inovatif bir dünyanın şekillenmesinde otomotiv markalarının ciddi bir rol oynadığını ifade ederek, Volvo Cars’ın yeni çevre anlayışını da anlatıyor. Sözen, sorumlu üretim ve tüketim, cinsiyet eşitliği, iklim eylemi, insana yakışır iş ve ekonomik büyüme gibi içerikleriyle Birleşmiş Milletler Kalkınma Araçları baz alınarak oluşturulan sürdürülebilirlik politikasının Volvo Cars’daki terim anlamı özetinin ‘Omtanke’ olduğundan bahsediyor. Özen göstermek, önem vermek ve tekrar düşünmek anlamına gelen ‘Omtanke’ felsefesiyle yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Sabri Sözen, “Dünya üzerindeki karbon emisyonlarının yüzde 14’ünden otomotiv sektörü sorumlu. Volvo Cars olarak son 10 yılda, egzozdan çıkan CO2 salınımını %27 azalttık. 2008’den beri bütün Avrupa operasyonlarımız yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanıyor. Globalde ise bu oran yüzde 80. Global olarak ofislerimizden ve etkinliklerimizden tek kullanımlık plastikleri çıkararak yaklaşık 20 milyon tek kullanımlık plastiğin kullanımını engelledik” diyor.

YÜZDE 35 YABANCI YÖNETİCİ

”İş modelleri insanlar, ihtiyaçlar ve regülasyonlar değiştiği için değişiyor. En önemlisi insanlar bence” diyen Volvo Car Turkey Genel Müdürü Sabri Sözen, ”Özellikle yeni genç yetenekler bizim yeni iş modellerini geliştirmede çok önemli. Onları Volvo Cars’a çekmek için önemli adımlar atıyoruz. Örneğin; araştırmalar genç çalışanların çocuk sahibi olduklarında, onlarla vakit geçirme konusunda kaygıları olduğunu gösteriyor. EMEA bölgesinde bütün Volvo Cars şirketlerinde doğum sonrasında maaşınızın yüzde 80’ini alarak 6 ay izin alabilirsiniz, kanuni haklarınızın üzerine. Ve bunu sadece anneler değil, babalar da kullanabilir. Volvo Car Turkey olarak biz de elbette bu uygulamaya keyifle dahil olup, yasal doğum izni süresiyle birlikte, aynı imkanları tüm çalışanlarımıza sunuyoruz. 2020 itibariyle global olarak üst seviye yönetimimizin en az yüzde 35’i farklı milletlerden olacak ve lider pozisyonlarının en az yüzde 35’i kadın olacak” diyor.

 

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT