Zorlu tırmanışta tam not

0

Pirelli, Cinturato ailesinin en yeni üyelerinden biri olan Cinturato All Season SF2 lastikleri ile dünyada bir ilke imza atarak, standart bir otomobil ile 8.848 metrelik ‘Everesting’ meydan okumasını tamamladı. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun (TOSFED) denetiminde gerçekleştirilen zorlu tırmanışta, dört mevsimin birden yaşandığı değişken iklim ve coğrafi koşullara meydan okuyan Pirelli Cinturato All Season SF2 lastikleri, duayen otomotiv gazetecisi Okan Altan ve Fiat Motor Sporları Resmi Pilotu Fatih Kara tarafından Artvin’de test edildi. Pirelli Cinturato All Season SF2 lastiklerle donatılan Fiat Egea Cross araçlar, 8.848 metrelik Everest Dağı’na eşdeğer bir yüksekliğe Genya Dağı’nda toplam 5 tekrar ile 4 saat 20 dakikada erişti.

‘Everesting’ tırmanışı için Artvin’de Çoruh nehrinin kıyısından Atabarı Kayak Merkezi’nin üstündeki Genya Zirvesi’ne doğru tam 50 keskin viraja sahip 24 kilometre uzunluğunda bir rota belirlendi. Türkiye’de bir ilk olarak standart otomobille Artvin şehir merkezinden, Genya Dağı’na tırmanış ve iniş sürüşleriyle gerçekleştirilen zorlu dayanıklılık testinde her hava ve zemin koşulunda güvenli sürüş deneyimi sunan Cinturato All Season SF2 dört mevsim lastikler, tek yönü ortalama saatte 49,6 km’lik optimum tırmanma hızıyla test edildi. Soğuk iklimlerde dik tırmanışlar ve aşırı sıcaklıkların otomobillerde lastiklerin önemini ortaya çıkardığı göz önüne alınırsa, ‘Everesting’ Challenge için, tırmanışta ve inişte yaklaşık 8 kilometrelik meskun mahal geçişleri 50 ile 90 km/h hız aralığında geçildi.

Pirelli Cinturato All Season SF2 lastikleri, duayen otomotiv gazetecisi Okan Altan ve Fiat Motor Sporları Resmi Pilotu Fatih Kara tarafından Artvin’de test edildi.

Cinturato All Season SF2 dört mevsim lastikler, Genya Dağı’nın zirvesine 5 kez arka arkaya başarıyla çıkarak, üstün dayanıklılık, performans, yol tutuş ve güvenlik iddiasını kanıtladı. Ayrıca, tırmanma süresi boyunca Artvin şehir merkezinden Atabarı Kayak Merkezi yönündeki yollar trafiğe kapatıldı ve 216 km’lik, 2 gün süren mücadelenin her anı farklı açılardan videoya çekildi.

 

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2020 OTOMOBİLPORT