Yeni Juke 2020’de yola çıkıyor

0

Küçük SUV denilince ilk akla gelen modellerden olan Nisan Juke’ın bu sınıfta hiç tartışmasız ayrı bir yeri bulunuyor. 2010 yılından günümüze kadar bir milyondan fazla satılan başarılı model yenilendi. 2020 ortasından itibaren yollara çıkmak için gün sayan ikinci nesil Juke, başarıyı daha da ileriye götürmeye hazırlanıyor. İlk modelin tasarım ilkelerinin korunduğu yeni versiyon, ilk prototiplerine göre daha uzun görünüyor. Stop lambaları karosere değil, bagaj kapağının üzerine monte edilmiş ve 422 litrelik bagaja daha rahat erişim sağlanmış.

Renault -Nissan- Mitsubishi  grubunun CMF-B adı verilen platformu üzerine yükselen Juke, Clio ve Captur ile platform kardeşi. Yeni otomobilin dingil mesafesi 105 mm büyürken, aynı zamanda 35 mm daha geniş ve 75 mm daha uzun tasarlanmış. Daha yüksek gerilimli çelik kullanımı sayesinde yeni versiyon eskisine kıyasla 23 kg hafiflemiş. Japon üretici daha sonra gerçekleştirilecek Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldızla ayrılacağına emin olduğunu açıkladı.

Juke, Nissan’ın Sunderland’daki fabrikasında üretilecek. Sadece benzinli motorlara sahip olması planlanan otomobilde, Micra N Sport modelinde de kullanılan turboşarjlı 1.0 litrelik 115 beygir güç, 200 Nm tork üreten DIG-T motoru da görev yapacak.

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT