Ünlü tasarımcı resmen geldi

0

Otomotiv dünyasının yakından tanıdığı ünlü Türk Tasarımcı Murat Günak, TOGG tasarım gurubunun resmen başına geçti. Peugeot, Mercedes, VW başta olmak üzere dev markaların tasarım ekibini yürüten Günak, TOGG için tasarımlara yön verecek.

Ağustos 1957’de İstanbul’da doğan Murat Günak, 6-7 yaşlarındayken ailesiyle birlikte Almanya’ya yerleşti. Aldığı güçlü eğitimin ardından ilk iş deneyimini Ford Motor Company içinde yaşayan ünlü tasarımcı, burada mesleğine yön veren detayları keşfetti ve net bir biçimde kendini geliştirme fırsatı buldu. Ardından Ford Tasarım ekibindeki bir yöneticisinin teşvikiyle dünyaca ünlü bir otomobil tasarım okulunda eğitim aldı. Günak, Mercedes, Peugeout, Volkswagen gibi markalar için çalıştı. Murat Günak, Mercedes C Serisini tasarlayarak adeta otomotiv tarihine geçmiştir. Yaptığı tasarımlar, işlevsellik ve estetik açıdan devrim niteliğindedir. Ülkemizde çok tutulan Peugeout 206 ve Peugeot 307 modellerinin tasarımcısı olan Murat Günak, 1994 yılında markaya tasarımcı olarak giriş yapmıştır. Peugeot için çalıştığı sürede markanın en popüler modellerinin tasarımına imzasını attı.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, otomobilin ilk gösteriminde Günak’ın tasarım ekibinde olduğunu açıklamıştı. Karakaş, “Biz 18 tasarım eviyle görüştük.18 tasarım evini 3’e indirdik. 5 farklı tasarım isteyip 15 tasarımı yan yana koyduk. O süreçte Murat Bey (Murat Günak) bize Türkiye’yi Avrupa’yı tanıyan tecrübesiyle çizgileriyle yardımcı oldu. Onun haricinde Türk tasarımcı ve mühendis arkadaşlarımız var. Seçtiğimiz tasarım eviyle birlikte çalışan 6 Türk arkadaşımız vardı. Murat Bey’le de çok kez konuştuk” açıklaması yapmıştı.

Murat Günak TOGG’un baş tasarımcısı olarak resmen görevine başladı.

Resmi duyuru TOGG Linkedin sitesinde yapılıp #YeniLigeYolculuk’a başlarken danışman olarak yanımızda olan dünyaca ünlü tasarımcımız Murat Günak 1 Nisan itibariyle TOGG Tasarım Lideri olarak ekibimize katıldı” denildi.

 

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2020 OTOMOBİLPORT