Ucuz otomobilde taksit arttı

0

Otomobilde taksit sınırlamasında yeni düzenleme hayata geçiyor. Aynı ÖTV’de olduğu gibi kullanılacak kredilerde de yapılacak taksit sayısına yeni baremler eklendi. Geçtiğimiz yıl sonunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK’nın taşıt alımlarında belirlediği taksit sınırı, Ticaret Bakanlığı’nın yeni yönetmeliğiyle geliştirildi. BDDK’nın taksit sınırlamasında tanımlanmayan 120 bin TL ve altındaki fiyatla satılan otomobillere 60 aya kadar, 300 bin TL’ye kadar olan araçlarda da 48 aya kadar vade yapılmasının önü açıldı. Türkiye’nin en çok satılan modelleri arasında ilk sıralarda gelen ve fiyatları 300 TL’nin altında yer alan Fiat Egea, Renault Clio, Renault Megane, gibi modeller kedili olarak satılırken en yüksek vade 36 ay olarak uygulanabiliyordu. Artık yerli veya ithal fiyatı 300 bin TL’nin altında kalan modeller 36 yerine 48 ay vadeli krediyle satın alınabilecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik’te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre konuttaki taksit sınırı kaldırılırken, nihai fatura değeri 120 bin lira ve bu tutarın altında olan taşıt satışlarında 60 ay, 120 bin liranın üzerinde olup 300 bin lirayı geçmeyenlerde 48 ay, 300 bin liranın üzerinde olup 750 bin lirayı aşmayanlarda 36 ay ve 750 bin liranın üzerindeki taşıt satışlarında 24 ay taksit uygulanabilecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından kredili konut satışlarında herhangi bir vade sınırı uygulanmazken, kredili taşıt satışlarında aracın değerine göre farklı vade sınırları bulunuyor. Geçtiğimiz yıl sonunda BDDK taşıt kredilerinde uygulanacak taksit sınırlarını belirlemişti. Ticaret Bakanlığı’nın yeni yönetmeliği ile BDDK tarafından belirlenen sınırlamaya 300 bin tl ve altı olmak üzere alt barem getirilip, 120 bin TL fiyatlı otomobillerin 60 ay vadeye kadar kredili satış yapılmasının önü açıldı.

 

120 bin TL ve altında olan taşıt satışlarında 60 ay

120 bin–300 bin TL arasındaki satışlarda 48 ay

300 bin-750 bin TL arasındaki satışlarda 36 ay

750 bin TL’nin üzerinde olan satışlarda 24 ay olarak belirlendi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği ve Doğuş Otomotiv İcra ve Yönetim Kurulu Başkanı Bilaloğlu, “Sektör adına atılmış olumlu bir adım olduğunu düşünüyorum. Özellikle düşük fiyatlı araçların bulunduğu segmentlerin büyümesini destekleyecek” dedi.

BDDK ALT LİMİT KOYMAMIŞTI

Geçtiğimiz yıl sonunda uygulamaya başlanan BDDK kararına göre, 300 bin liranın üzerinde olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde vade sınırı 48 aydan 36 aya indirilmişti. 750 bin liranın üzerinde olan taşıt alımı amacı ile kullandırılan kredilerde vade sınırı 48 aydan 24 aya çekilirken, taşıt teminatlı kredilerde vade sınırı 48 aydan 36 aya düşürülmüştü.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt yorumu: Yapılan düzenlemenin daha çok fiyatı yüksek olan, bir anlamda “lüks” araçların satışını azaltmak amacıyla yapıldığını tahmin ediyoruz. Ancak etkisi ne olur, bunu zaman gösterecektir. Su anda yorum yapmak için erken” açıklaması yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2020 OTOMOBİLPORT