SUV’ları İngiltere’ye taşıyor

0

Renault Kadjar ve Captur üretimi Nissan’ın İngiltere’deki Sunderland fabrikasına taşınması bekleniyor. Mitsubishi’nin yanı sıra, stratejik ortaklığa devam eden Renault ve Nissan bu operasyonla birlikte üretim maliyetlerini de düşürmeyi planlıyor. Financial Times gazetesinde yayınlanan rapora göre Sunderland fabrikasındaki üretim haziran ayında tekrar başlayacak. Nissan’nın 400 milyon eurodan fazla yatırım yaptığı ve yılda 500 bin adetlik üretim kapasitesine sahip fabrika geçtiğimiz yıl sadece 350 bin adet araç üretebilmişti.

Renault Kadjar ve Captur’un üretiminin İspanya’dan İngiltere’ye aktarılması Brexit sonrası İngiltere’ye yapılan bir destek olarak da yorumlanıyor. Nissan şu anda Sunderland’da  Qashqai ve Juke üretimi yapıyor. Ortak platforma sahip Renault markalı SUV’ların tesiste üretilmesinin bu anlamda da maliyetleri azaltacak bir operasyon olması bekleniyor.

Ayrıca bu ay sonunda Nissan’ın Avrupa operasyonlarını yeniden yapılandırmak için bir dizi başka eylem planını da açıklaması bekleniyor. Markanın Barselona’da hafif ticari araç üretim tesisinin kapatılıp, Navara üretiminin Güney Afrika’ya aktarılması planlanıyor. Hafif ticari e-NV200’nin yeni versiyonunun Renault’un Fransa Maubeuge fabrikasında ortak platformda üretilmesi de gündemde.

Nissan İspanya’daki 5 bin çalışanı, koronavirüs krizi nedeniyle geçici olarak işten çıkarmıştı.

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT