Skoda Fabia 2015 mart ayında Türkiye pazarına geliyor

0

Yenilenen Skoda Fabia, 2015 mart ayından itibaren ülkemiz pazarına sunulacak. Yeni motorları dışında Fabia’da DSG otomatik şanzıman da satın alınabilecek.

Çek üretici Skoda’nın B sınıfındaki önemli modeli Fabia, tümüyle yenilendi. Tasarımı, yenilikçi donanımları ve motor seçenekleriyle daha iddialı hale gelen Skoda Fabia, üçüncü nesliyle 2015 yılının mart ayından itibaren Türkiye yollarına çıkacak. Dünya çapında 3.5 milyon adetle Skoda’nın Octavia’dan sonra en çok satan ikinci modeli konumundaki Fabia, üçüncü neslinde kalite, güvenlik, verimlilik, güvenlik ve tasarım unsurlarıyla başarısını bir üst noktaya taşımaya hazırlanıyor. İlk kez piyasaya sunulduğu 1999 yılından bu yana, dünyanın pek çok ülkesinde başarılara imza atan Fabia yeni nesliyle bunu daha da geliştirmeyi hedefliyor.

65 KG HAFİFLEDİ

Skoda motor sporları bölümünün de katkıları sayesinde sportif çizgileriyle dikkat çeken yeni Fabia, keskin hatlı ve geniş farları, markanın karakteristik özelliği haline gelen radyatör ızgarası ve motor kaputunun uç kısmında yer alan geniş logosuyla ön plana çıkıyor.Üçüncü nesil Fabia, önceki jenerasyondan 90 mm daha geniş ve 31 mm daha alçak. Daha fazla teknoloji ve donanıma sahip olmasına rağmen, yeni Skoda Fabia’nın ağırlığı da ortalama 65 kg azaltıldı.Sınıfının en iyi değerlerinden olan bagaj hacmiyse yeni versiyonda 15 lt artışla 330 lt’ye yükseltilmiş. Arka koltuklar yatırıldığındaysa, maksimum yükleme kapasitesi 1.150 litreye çıkarak kullanıcılarını şaşırtmayı başarıyor.

VERİMLİ MOTORLAR

Yeni Skoda Fabia, önceki nesle oranla yüzde 17’ye varan oranlarda daha fazla verimliliğe sahip. Dört benzinli ve üç farklı dizel motor seçeneğine sahip Fabia‘da Start-Stop ve fren enerjisi geri kazanım sistemleri de yer alıyor. 1.0 MPI (60 ve 75 beygir), 1.2 lt TSI (90ve 110 beygir) benzinli motor seçenekleri sunuluyor.. Dizel motorların güçleri ise 75 ile 105 beygir arasında değişiyor. Fabia’da eskiden olduğu gibi DSG otomatik şanzıman da alınabilecek.

MOTORSPORLARINDAN İLHAM

Cenevre Fuarı’nda sergilenen VisionC konseptinden alınan tasarım detaylarının, seri üretime aktarıldığı ilk model olan Fabia, aynı zamanda Skoda’nın motor sporları geçmişinden de izler taşıyor. Skoda motor sporları bölümünün de katkıları sayesinde sportif çizgileriyle dikkat çeken yeni Fabia, keskin hatlı ve geniş farları, markanın karakteristik özelliği haline gelen radyatör ızgarası ve motor kaputunun uç kısmında yer alan geniş logosuyla ön plana çıkıyor. Radyatör ızgarası ve farlar, gerek motor kaputu gerekse de ön çamurlukların üzerindeki hatlarla bütünlük oluşturacak şekilde tasarlandı. Arka bölümdeyse, yatay çizgilerin hakimiyeti göze çarpıyor. Tasarımcılar, diğer tüm yeni Skoda modellerinde olduğu gibi stop lambalarına da özel bir önem verirken, markanın karakteristiği haline gelen “C” şeklindeki form dikkat çekiyor.

Yeni Fabia kompakt boyutlarına rağmen 5 yolcu ve onların bagajları için rahat bir alan sunarak farkını ortaya koyuyor. Bir önceki nesline göre 8 mm kısa olmasına karşın, akıllı yerleşim ve artan dingil mesafesi sayesinde içeride daha geniş alan sunmayı başaran Fabia’da diz, baş mesafesi ve dirsek genişliği arttı.

TEKNOLOJİ YÜKSELDİ

“Tek kelimeyle akıllıca”, Skoda açısından, diğer tüm yeni modellerinde olduğu gibi Fabia’da da marka sloganından öte bir anlam taşıyor. Skoda mühendisleri, geliştirme aşamasının başından itibaren akıllı çözümler üzerinde çalışarak, bunları yeni Fabia’ya uyarladı. Donanım seçeneklerine ve müşteri tercihlerine bağlı olarak yeni Fabia’da 10’dan fazla yeni “akıllı unsur” yer alıyor. Yeni Fabia‘da ilk kez kullanılan “MirrorLink“ teknolojisi, akıllı telefonlarla eşleşme sağlayarak, navigasyon da dahil olmak üzere telefondaki uygulamaların, orta konsoldaki bilgi ekranında görüntülenmesini sağlıyor. Bir diğer yenilik olan SmartGate de, özel olarak hazırlanmış uygulamalar aracılığıyla otomobilin yakıt tüketimi, ortalama hız gibi değerlerin, istenildiğinde kullanıcının akıllı telefonunda saklanabilmesine olanak tanıyor. MFA Pro aplikasyonu ise, araçtaki yol bilgisayarını ve çok fonksiyonlu ekranı akıllı telefonlarda görüntülemeye yarıyor. Bu kullanışlı uygulamalara, her geçen gün daha yenileri eklenecek.

AYRINTILAR ÖNEMLİ

Skoda Fabia‘nın depo kapağı içinde bulunan “buz kazıyıcı”, orta konsolda yer alan cep telefonu ve iPod tutucu bölme, fosforlu acil durum yeleği için özel saklama bölümü, kapı içinde çöp bölmesi, ön koltukların önünde küçük eşya koyma yerleri gibi pek çok unsur ise otomobilin standartları arasında. Yeni Skoda Fabia, ayrıca kullanıcıların kendilerini özel hissedecekleri otomobiller yaratmasına da olanak tanıyor. Örneğin kullanıcılar dört farklı tavan rengi, ayna kapağı rengi ve jant rengi tercih edebiliyorlar. Aracın tamamen yenilenen kabini, geniş renk ve kombinasyon seçeneklerine sahip.Bununla birlikte yeni Fabia’da kullanıcılar, isterlerse otomobillerini kabinde son derece ferah bir hava yaratan büyük panoramik cam tavan ile de sipariş edebilecekler.

YENİ ŞASİ

Skoda Fabia’nın yeni şasisi, sürüş kalitesine ve konforuna daha fazlasını katacak şekilde tasarlandı. Yeni Fabia, önde ve arkada daha geniş iz açıklığına sahip (30 mm arttı) ve aks aralığındaki 5 mm artış Fabia’ya büyük avantajlar sağladı. Fabia’da ilk kez kullanılan elektro-mekanik direksiyon ise, daha önceki elektro-hidrolik direksiyona göre ağırlık ve yakıt tasarrufunu beraberinde getiriyor.

GÜVENLİK ÖN PLANDA

Yeni Skoda Fabia, yenilikçi ve daha önce üst sınıf modellerde rastlanan güvenlik donanımlarıyla da ön planda. Araçta isteğe bağlı olarak alınabilen “Şehir İçi Acil Fren Fonksiyonu” ile entegre edilmiş radar sensörlü “Ön İzleme Yardımcısı”, Çarpışma Önleyici Fren Sistemi, yorgunluk ve konsantrasyon durumunu izleyen, gerektiğinde uyaran “Sürücü Aktivite Yardımcısı”, “Hız Sınırlayıcı”, “Yokuş Kalkış Desteği”, Elektronik Lastik Basınç İzleme sistemi gibi donanımlar, Fabia’da bulunabilecek güvenlik unsurlarından bazıları.  Sürüş özelliklerinin yanı sıra KESSY (Anahtarsız Giriş-Çıkış ve Çalıştırma Sistemi) ilk kez Fabia’da sunulacak. Aynı zamanda ön ve arka park sensörleri, yağmur-far sensörleri de Skoda Fabia’nın yenilikleri arasında yer alıyor.

TÜRKİYE’DE 3 BİN ADET SATIŞ

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, yeni nesil Fabia ile her bakımdan daha iddialı olduklarını belirterek, “Fabia‘nın geçmişte Skoda markasının toplam satışları içindeki payı yüzde 20’nin üzerinde gerçekleşiyor.Yeni Fabia Türkiye satışlarında yüzde 15 ile 22 arasında pay alacak. Yıllık satış hedefimiz 3 bin adedin üzerinde“ diye konuştu.

 

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT