İyi sürücü olma yaşı 6’da başlıyor

0

2014 yılının sonunda 16-25 yaş arasındaki genç ve acemi sürücülerin ebeveynlerine yönelik bir anket gerçekleştirdi. Goodyear tarafından yürütülen araştırmaya 19 ülkeden, yaşları 16 ila 25 arasında olan 6805 acemi sürücünün ebeveynleri katıldı. 16-25 yaş arasındaki sürücülerin ebeveynleri ile yapılan araştırmanın yeni bulgularına göre ebeveynler otomobil kullanırken çocukları için önemli ve iyi bir rol model olurken, kimi zaman çocuklarının sürüş alışkanlıkları konusunda olumsuz etki bırakabiliyor.

6 YAŞINDA İZLEMEYE BAŞLIYOR

Araştırmaya göre ebeveynlerin yarısı (yüzde 51) araç kullandıklarında, çocuklar ebeveynlerinin tutumlarını gözlemliyor ve dikkat ediyor. Yine ankete katılan ebeveynlerin yaklaşık yüzde 34’ü, kendi sürüş alışkanlıklarının, çocuklarının yol güvenliği konusundaki tutumlarını, özellikle 6 ila 16 yaş arasındaki dönemlerde etkilemeye başladığını ifade ediyor.

RİSK FAKTÖRÜ YÜKSEK

Avrupa’da OECD’nin yaptırdığı araştırmaya göre acemi sürücülerin, yaralanma ve ölümcül kaza riski deneyimli sürücülere oranla daha yüksek olduğu görülmektedir. Ebeveyn ve sürücü eğitmenlerine rağmen acemi sürücülerde; sürüş esnasında mobil cihazların kullanımı, tecrübesizlik ve dikkatin dağılması önemli risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Goodyear tarafından yapılan acemi sürücüler araştırmasında elde edilen bulgularda; sürüş sırasında tehlikeli davranışlar arasında yüzde 66 oranında hız ve %44 oranında kulaklık kullanmadan telefon ile konuşma yer alıyor.

GEÇLER KENDİNE GÜVENİYOR

OTomobilport.com.tr.ehliyet.kurs.egitim

Türkiye’de genç ve acemi sürücülerin yüzde 90’ı yol becerileri konusunda kendine güveniyor.Araştırma sonuçlarında Avrupa’nın yanı sıra Türkiye için de çarpıcı sonuçlara ulaşıldı. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre; ebeveynler her zaman yol becerileri konusunda kendilerine güvenmiyor. Ancak bu oranın Türkiye’de çok yüksek olması dikkat çekici. Avrupa çapında, acemi sürücülerinin kendilerine güvenme oranı yüzde 54 iken, Türkiye’de acemi sürücülerin ebeveynlerinin kendine güvenme oranının yüzde 90’a çıkması dikkat çekici. Örneğin; Avusturya’da bu oran yüzde 39’un altında. Türkiye’de ebeveynler çocuklarını kötü hava koşullarında sürüş hakkında daha fazla bilgilendiriyor.

Araştırmanın Türkiye sonuçları açısından olumlu bir bulgu ise eğitmenlerin yüzde 82’sinin öğrencilerine kötü hava koşullarında yapılması gerekenleri öğretmesi olarak karşımıza çıkmasıdır. Avrupa’da bu oran yüzde 51 seviyesine düşmektedir. Genel sonuçlarda, sürüş eğitmenlerinin kötü hava koşullarına hazırlanmanın önemini öğrencilerine aşılamak için zamanı olmadığını ortaya koyuyor. Araştırmaya katılan ebeveynlerinin yüzde 55’i çocukları olduktan sonra daha dikkatli kullanmaya başladıklarını da ifade ediyor.

Goodyear’ın bulgularına göre ebeveynlerin yüzde 46’sı sürüş eğitimini desteklemektedir. Ayrıca, ebeveynlerin %53’ü çocuklarının profesyonel sürüş eğitimleri için daha fazla ilgili ve düzenli sürüş eğitim gelişimleri hakkında bilgilendirilmek istiyor. %40’ı ise çocuklarının ilk elden gelişimlerini görmek için derse katılıyor.

Goodyear, 2012’de Avrupa çapında 6400 genç sürücünün güvenlik tutumlarını incelerken, 2013 yılında sürücü eğitmenlerinin davranışları hakkında bir araştırma yürüttü. Goodyear, son olarak 2014 yılında ebeveynlerin yol güvenliği konusundaki tutumlarını ve alışkanlıklarını gözden geçirerek, Yol Güvenliği Anketi’ni güncelledi.

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT