Paris rüzgarı güçlü esiyor

0

Köklü otomobil fuarları arasında Fransız ekolünü temsil eden Paris Otomobil Fuarı,  resmi adıyla “Mondial de l’Automobile” kapılarını ilk kez 1898 yılında açtı.

O yıl 232 aracın sergilendiği fuara 140 bin ziyaretçi gelmiş. 110 yıl sonra 2008’de 1.5 milyon ziyaretçiyle kendi rekorunu kıran fuar, çift yıllarda (2014, 2016, 2018) Alman ekolünü temsil eden Frankfurt Otomobil Fuarı (IAA) ile dönüşümlü olarak açılıyor. Ev sahibi Renault ve PSA markaları dışında Alman ve Asyalı üreticiler de fuarı bir gövde gösterisine dönüştürmek için yıllardır çaba harcıyor.

FRANSIZLAR İYİ HAZIRLANDI

Bu yıl da geçmişte olduğu gibi Paris Fuarı, Fransız markaların ev sahibi olmanın avantajını kullanıp çok sayıda yeniliklerine sahne oluyor. Renault’dan 2018 Paris Otomobil Fuarı’nda konsept robot otomobil dünya prömiyeri yapacak. Renault, Alpine ve Dacia, markaları da fuardaki yerini alıyor. Fransız marka ayrıca Makyajlı Kadjar’ı da ilk kez fuarda sergiliyor. Peugeot bu yıl fuarda 508 SW, PEUGEOT e-Legend Concept ve Plug-In Hybrid motorlar olmak üzere üç farklı dünya tanıtımı yapıyor.

ALMANLAR BOŞ DURMUYOR

Fuarın güçlü katılımcılarından Mercedes de Paris’te tamamen yenilediği B-Serisi, marka tarihinin en fazla satılan SUV ailesinin en yenisi GLE ve Mercedes-AMG markasının yeni giriş modeli A 35 4MATIC’in dünya tanıtımlarını yapıyor. Ayrıca ülkemiz pazarı için de büyük önem taşıyan A Serisi Sedan da fuarda ziyaretçilerle buluşuyor.

BMW X5

Diğer bir Alman üreteci BMW de fuara çok sayıda yenilik getiren markalar arasında yer alıyor. Markanın Paris yenilikleri Z4, 3 Serisi, 8 Serisi Coupe ve yeni X5 olarak sıralanıyor.

JAPONLAR DA SAHNEDE

Bu yılın sonunda kompakt sınıfın önemli oyuncusu Toyota Corolla nesil değiştiriyor. Yeni Toyota Auris, TNGA platformuna taşınırken eski isimlendirme sistemine dönüp artık Auris değil Corolla olarak adlandırılıp Paris’te sahne alacak.

SUV’LAR İLGİ ODAĞI

Skoda, 2018 Paris Otomobil Fuarı’nda yüksek performanslı SUV’u 240 beygirlik Kodiaq RS modelinin dünya tanıtımını gerçekleştiriyor. Skoda, gelecekte çıkacak hatchback modelinden izler taşıyan Vision RS konseptini de ilk kez Paris’te gün ışığına çıkartıyor. SEAT’ın yeni amiral gemisi Tarraco da Paris Otomobil Fuarı’nda sahneye çıkan SUV’lardan olacak. Aracın benzinli ve dizel olmak üzere 150 HP ile 190 HP güç üreten motor seçenekleri bulunuyor. Yeni model 2019’dan itibaren ülkemize 1.5 TSI motor ve DSG şanzımanla satışa sunulmaya başlanacak.

11 MARKA YOK

Otomobil fuarlarında yaşanan kan kaybından Paris de etkilenmiş görünüyor. Paris Otomobil Fuarı’na Bentley, Bugatti, Mazda , Ford, Subaru, Mitsubishi. Nissan, Infiniti, Opel, Volvo ve VW olmak üzere 11 marka katılmayacağını açıkladı.

PARİS’TE HANGİ MARKA NE SERGİLİYOR?

marka model
Audi Audi A1
Audi Q3
Audi Q8
Audi A6 Avant
Audi e-tron
BMW BMW Z4
BMW 3 Serisi
BMW 8 Serisi Coupe
BMW X5
Citroen Citroen CXperience konsept
Citroen Aircross Hibrid konsept
DS DS3
Hyundai Hyundai i30 N Fastback
Kia Kia e-Niro
Kia Ceed GT
Lexus Lexus RC
Mercedes Mercedes-AMG A35
Mercedes GLE
Mercedes A-Serisi Sedan
Mercedes B-Serisi
Peugeot Peugeot 508 SW
Peugeot e-Legend
Renault Renault Kadjar Makyaj
Renault Twingo Makyaj
Renault Clio
Seat Seat Tarraco
Skoda Skoda Kodiaq RS
Skoda Scout Karoq ve Sportline
Skoda Vision RS
Toyota Toyota Corolla
Toyota Yaris GTR-S

 

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2020 OTOMOBİLPORT