Milyar dolarlık dönüşüm başladı

0

Ford, Avrupa’daki binek araç portföyünü 2026 ortası itibarıyla tümüyle tam elektrikli veya şarj edilebilir (plug-in) hibrit versiyonlar ile sunacağını ve 2030 itibarıyla da tam elektrikli olacağını duyurdu.  Ford, Avrupa’daki ticari araç yelpazesinde de 2024 itibarıyla tümüyle sıfır emisyon tam elektrikli veya şarj edilebilir hibrit versiyonları sunacak.  Ford’un 2030 itibarıyla Avrupa’daki ticari araç satışlarının üçte ikisinin tam elektrikli veya şarj edilebilir hibrit olması bekleniyor.

Ford, Köln fabrikasına Avrupa genel merkezine bir milyar dolar yatırım yapacak ve 2023’ten itibaren markanın VW MEB platformunu temel alan ilk tamamen elektrikli otomobili e-Fiesta üretilecek.

Ticari araçların Avrupa’daki büyüme ve karlılığının odağında olduğunu vurgulayan Ford, bu amaçla önümüzdeki dönemde yeni ürün ve hizmetler sunmaya devam edecek, Volkswagen ile stratejik ittifakından güç alacak.

Ford Otosan, 6 yıldır üst üste Avrupa’nın ticari araç lideri olan Ford’un Avrupa büyüme planlarında önemli katkılar sunmaya devam edecek. Hızlı şart sayesinde 34 dakikada bataryası doldurulabilen elektrikli Transit, 350 km’ye kadar menzile ulaşabiliyor. Dizele göre yaklaşık yüzde 40 daha ekonomik olan modelin Avrupa ve ülkemizdeki satışı 2022’den başlayacak.

Ford, Avrupa’daki binek araç portföyünün 2026 ortası itibarıyla tümüyle tam elektrikli veya şarj edilebilir (plug-in) hibrit versiyonlar sunacağını ve 2030 itibarıyla da tam elektrikli olacağını duyurdu. Şirket aynı zamanda Avrupa’daki ticari araç yelpazesinde de 2024 itibarıyla tümüyle tam elektrikli veya şarj edilebilir hibrit versiyonlar sunacağını açıkladı. Bu doğrultuda, 2030 yılına kadar Ford’un ticari araç satışlarının üçte ikisinin tam elektrikli ve şarj edilebilir hibrit olması bekleniyor.

Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Ford Avrupa olarak, operasyonlarımızı başarıyla yeniden yapılandırdık ve 2020’nin dördüncü çeyreği itibarıyla tekrar karlılığı yakaladık. Şimdi, dünya standartlarında bağlantılı müşteri deneyimiyle tam elektrikli bir geleceğe doğru hızla yol alıyoruz. Bu yıl Avrupa’da güçlü büyüme ivmemizi sürdüreceğimizi ve hedeflerimizden şaşmadan ilerleyeceğimizi öngörüyoruz” dedi. Ford, geçtiğimiz günlerde, daha önce elektrikli araçlar için taahhüt ettiği tutarı neredeyse ikiye katlayarak 2025 sonuna kadar 22 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamıştı.

Ford’un Avrupa’daki elektrikli binek otomobil merkezi Köln oluyor. Bir milyar dolarlık yeni yatırımla dönüştürülecek fabrikada üretilecek ilk tam elektrikli binek model e- Fiesta, 2023’te hattan inecek. 

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2020 OTOMOBİLPORT