MG elektrikli olarak Türkiye’de

0

Doğan Holding çatısı altındaki Doğan Trend Otomotiv, Suzuki’nin yanına 1924’te kurulan köklü İngiliz otomobil markası MG’yi (Morris Garages) ekledi. Türkiye distribütörlüğünü üstlenen şirket markanın elektrikli SUV modelini ülkemiz pazarında satışa sunmaya hazırlanıyor.

MG’nin yüzde 100 elektrikli SUV modeli ZS EV için bu aydan itibaren ön sipariş almaya başladıklarını vurgulayan Doğan Holding Otomotiv Grubu Şirketleri Yönetim Kurulu Üyesi, Murahhas Azası ve CEO’su Kağan Dağtekin, “Avrupa’da 10 ülkede satışına başlanan MG’nin elektrikli modelleri mayıs, benzinli modelleriyse 2021 sonunda bayilerde olacak açıklaması yaptı.

 “İngilizlerin efsanevi markası MG’nin sahibi Çinli büyük grup SAIC. Çin’de VW ve GM ile ortaklık yapan SAIC yıllık 7 milyon adetle dünyanın 7. büyük otomotiv üreticisi” diye konuşan Dağtekin, “MG markasıyla Avrupa’da atağa hazırlanan SAIC, bu yıl 45 bin adetle, 10 yıl içinde de 600 bin adet satış hedefliyor. MG ile ilgili hayalimiz; Türkiye’de iyi bir hacim yakalayıp inşallah bir üretim tesisini burada, Avrupa’ya da hizmet verecek şekilde kurmayı hayal ediyoruz” dedi.

İlk 5 adetlik test otomobilimiz geçen hafta Türkiye’ye ulaştı. Ocak sonu Şubat’ın ilk haftası gibi fiyatımızı açıklayıp ön sipariş toplamaya başlamayı düşünüyoruz. Suzuki Vitara’nan 20 cm daha uzun olan MG’nin elektrikli SUV modeli ZS EV, sunduğu özellikler ve satış fiyatıyla çok ilgi çekecek.

Şu anda sadece Çin fabrikasında üretilen model, Avrupa ve ülkemiz pazarına bu fabrikadan geliyor. 2021 yılı içerisinde farklı MG modellerini Türkiye’ye getirmeyi hedefliyoruz. Bu sene sonunda benzinli motorlu modellerin de gelmesiyle MG markasıyla bin adede yakın satış hedefimiz var” açıklaması yaptı.

Bataryasının yüzde 80’i 40 dk’da şarj olabilen otomobilin menzili 335 km’ye kadar çıkabiliyor. Boyu 4.32 metre olan SUV’un Almanya satış fiyatı 31.600 eurodan başlıyor.

2020 yılının son çeyreğinde Swift Hibrit’i satışa sunduklarını hatırlatan Kağan Dağtekin, “Suzuki’de ilk olarak Swift Hibrit’i satışa sunmuştuk ve kullanıcılarımızı Suzuki Akıllı Hibrit Teknolojisiyle tanıştırmıştık, çok olumlu karşılandığını gördük. Yakında Suzuki ailesinde hibrit sayısını dörde çıkaracağız. 2021 yılında Ignis Hibrit, Vitara Hibrit ve SX4 S-Cross Hibrit de bu aileye katılacak.” dedi.

Dağtekin, “Doğan Trend Otomotiv olarak Suzuki, Suzuki Marine, Piaggio, Vespa, Motoguzzi, Aprilia, KYMCO, Wallbox, Silence, Gita ve MG gibi markalarının distribütörlüğünü yürütüyoruz. İkinci el ve perakende satış hizmetleri kapsamında suvmarket.com, SUZUKIsenin, vespastoreturkey.com ve scootermarket.com markalarıyla sektörde kiralama operasyonları ve e-ticaret alanında çalışıyoruz. Uzun dönem hedeflerimiz arasında otomobil, motosiklet ve deniz motoru markalarıyla hem de ikinci el satış operasyonumuzla yılda 20 bin adetlik satış hacmine ulaşmak yer alıyor” diye konuştu.

Hibrit modellerle satışlarını daha yükselteceklerinin altını çizen Kağan Dağtekin, “Suzuki markamızla 2019 yılına göre adet bazında yüzde 25’in üzerinde büyüdük.

143 beygir (105 kW) elektrik motorlu MG ZS EV sıfırdan 100 km/s hıza 8.2 sn’de ulaşıp, 140 km/s son hız yapabiliyor.

2020 yılında yaklaşık 3 bin adetlik satış gerçekleştirdik. 2021’de Suzuki ailesine katılacak yeni modeller ve MG markasıyla birlikte 6 bin adedin üzerine çıkmayı hedefliyoruz.

Motosiklet tarafında da ciroda yüzde 35 büyüdük. Bu yıl motosiklette Vespa. KYMCO ve Silence markalarımızın olumlu katkısıyla yüzde 274 büyüyeceğiz. Suzuki deniz motorlarımızda da pazar payımız yüzde 18’in üzerinde. 2021 için bu alanda da büyümeyi hedefliyoruz” açıklaması yaptı.

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2020 OTOMOBİLPORT