Maserati hedeflerini büyüttü

0

İtalyan-Amerikan otomobil üreticisi Fiat Chrysler (FCA), Maserati markasına yatırım yapmaya devam ediyor. Fiat-Chrysler patronu Mike Manley geçen hafta İtalya’nın Modena kentinde düzenlediği basın toplantısında Maserati’nin son 18 ayda yeniden doğduğunu açıklayıp, Maserati olarak başta elektrikliler olmak üzere yeni modellere odaklandıklarını belirtti.

Ortadan motorlu yeni süper spor otomobil MC20, markanın ürün gamındaki en güçlü Maserati unvanıın da kazandı. Levante Trofeo’nun yerine geçecek süper sporcuda Formula 1’den alınan çok sayıda teknoloji kullanılıyor. Üç lt V6 motor 630 beygir güç ve 730 Nm maksimum torka sahip. Üç saniyenin altında 100 km/s hıza çıkan otomobil, 8.8 sn’de 200 km/s’yi geçiyor. Fabrika verisi son hızsa 325 km/s.

İngiliz lüks otomobil üreticisi Aston Martin gibi Maserati, VW çatısı altındaki Porsche ve Lamborghini ile rekabet etmeyi planlıyor.  FCA, Maserati’yi modernize etmek için çok para harcadı. Grubun 2019-2021 yılları arasında İtalya’da ilan ettiği yatırımlardan en az 1,6 milyar euroyu lüks markaya ayrıldı.

Maserati şimdi yeni sunulan MC20 süper spor otomobille Ferrari ve Lamborghini’ye saldırmak istiyor ve önümüzdeki yıllarda başka bir SUV ve elektrikli modeller gibi ek yeni otomobillerin de ivme kazanması bekleniyor. Geçen yıl yüzde 45 düşüşle 19.300 satış yapabilen İtalyan markası büyük çapta zarar açıklamıştı.

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2020 OTOMOBİLPORT