Küçük İtalyan işi hibritler hazır

0

Elektrikli otomobilde atağa hazırlanan markalardan İtalyan Fiat, hibritleri de ihmal etmeyeceğini gösteriyor. Ülkemizde olmasa da anavatanında önemli satış adetlerine ulaşan küçük modelleri Panda ve 500, hibrit versiyonlara kavuşuyor.

2020 sonbahar aylarından itibaren satışa sunulması planlanan modellerin ülkemize de gelmesi bekleniyor.

Fiat’ın dört silindirli 69 beygirlik benzinli motoru da yeni versiyonlarda yerini 70 beygirlik, daha hafif üç silindirli motora bırakıyor. Firefly motor ailesinin yeni üç silindiri 51 kW / 70 beygir güç üreten motoru ve 3.500 d/d’de 92 Nm tork değerine ulaşıyor. Motor bloğu alüminyumdan, silindir gömlekleri dökme demirden üretilen motorun bu sayede ağırlığı da önemli ölçüde azaltılmış.

Fiat 500 ve Panda’nın yeni hibrit sistemi 12 voltluk sistemden oluşuyor. 30 km/s ve altındaki hızlarda çalışan ve enerji geri kazanımına sahip sistem, 11 Ah lityum-iyon batarya ve 3,6 kW’lık elektrik motoruyla çalışıyor.

Yeni 6 ileri manuel şanzımanın uzun oranlarının da yardımıyla hibrit versiyonlar yüzde 20 daha az yakıt tüketimi ve yüzde 30 CO2 değerlerine imza atıyor. Bu sayede Fiat’ın küçük otomobilleri katı Euro 6d emisyon standardını karşılayabiliyor.

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT