Katar bastırdı kazanan Türkiye oldu

0

Uzun süredir konuşulan VW’nin yeni fabrika yatırımı için taşlar yerine oturuyor. Bulgaristan ve Türkiye arasında çekişmeli bir yarışa sahne olan yeni yatırım için VW AG Yönetim Kurulu toplantısında kararın Türkiye lehine çıktığı Alman basınında yayınlandıktan sonra resmi açıklama bekleniyor.

VW CEO’su Herbert Diess, yatırımı bizzat üstlenip, yeni tesisin kurulacağı ülkeleri tek tek ziyaret etmişti. Herbert Diess yakın zamanda Bulgaristan ve Türkiye ziyaretleri gerçekleştirip, kilit isimlerle konuşmuştu.

KATAR ETKİLİ OLDU

Henüz resmi bir açıklama gelmezken Alman basınında Bulgaristan ile Türkiye arasındaki seçimde Türkiye’nin ipi göğüslemesinde Katar’ın etkisi olduğu yazılıyor. Volkswagen AG fonlarının yaklaşık yüzde 17’sine sahip olan Katar’ın Türkiye için bastırmasının verilen kararda rol oynadığı konuşuluyor.

FABRİKA MANİSA’YA KURULACAK

Alman markanın sona eren Wolfsburg Denetleme Kurulu toplantısında yeni tesis için Manisa’nın kesinleştiği de yayılan bilgiler arasında. Vestel fabrikasının yanında yaklaşık 400 dönümlük arazinin yatırım için kullanılacağı, izmir limanına yakınlığı ve demiryolu bağlantısının arazinin içine kadar ulaşmasının seçimde etkili olduğu vurgulanıyor. Çok markalı fabrikanın Seat ve Skoda dahil grubun çeşitli markaları için yatırım yapması planlanıyor.

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT