Hidrojenle 778 km yapıp rekor kırdı

0

Ünlü havacı rekortmen Bertrand Piccard bu sefer Hyundai NEXO ile karada hidrojenle çalışan otomobille en uzun menzile ulaştı. Hyundai NEXO, tek dolumla 778 km menzil katederek bu alanda dünya rekoru kıran ilk araç oldu. Lafesta, Çin pazarı için öne çıkarken Vision T Concept ise markanın gelecekti SUV yorumu.

Bugüne kadar farklı alanlarda kırdığı dünya rekorlarıyla ünlenen Fransız havacı ve Solar Impulse Foundation Başkanı Bertrand Piccard, yeni rekorunu Hyundai NEXO ile kırdı. Geleceğin yeni mobilite çözümü olan bu hidrojen yolculuğunda Piccard’a birçok ünlü isim eşlik etti.

 

Piccard, NEXO ile tek dolumla tam tamına 778 km yol katederek, karada hidrojenle çalışan bir araç ile katedilen en uzun mesafeye ulaşmış oldu. Dünyada hidrojenli mobiliteye en yüksek önemi veren bölge olan Sarreguemines’deki FaHyence hidrojen istasyonunda 25 Kasım’da dolumu yapan Piccard, bir sonraki gün Le Bourget’deki Havacılık Müzesi’nde yolculuğunu tamamlayarak tek dolumla tam 778 km’lik etabı tamamlamış oldu. Daha önce hiçbir hidrojenle çalışan seri üretim araç bu mesafeyi katedememişti ve bu rekoru ilk kıran otomobil Hyundai NEXO oldu.

Hyundai Fransa Genel Müdürü Lionel French-Keogh da şunları söyledi: “Hidrojenin otomobillerdeki geleceği için hala şüphe duyanlar olsa da biz Hyundai olarak bu yolculuğa 1998 yılında çıktık ve dünyanın hidrojenle çalışan ilk seri üretim aracı olan ix35 FCEV’yi 2013 yılında bantlarımızdan indirdik

Dünyanın etrafını Breitling Orbiter balonuyla dolaşan ve güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse uçakla yine dünyanın etrafını dönerek rekor kıran Piccard’a, Hyundai NEXO ile yaptığı rekor yolculuğunda Lüksemburg Büyük Dükü Henri, Monako II. Prensi Albert, Air Liquide CEO’su Benoit Potier ve Fransız bakanlar çeşitli bölümlerde eşlik etti.

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT