Hem elektrikli hem geri alım garantili

0

Elektrikli otomobiller hayatımıza tahmin edilenden çok daha hızlı gireceğinin sinyallerini veriyor. Özellikle elektrikli SUV modellere olan talep her geçen gün artarken Türkiye pazarına da yeni oyuncular giriş yapıyor. Son olarak Doğan Trend Otomotiv’in Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği İngiliz kökenli efsanevi otomobil markası MG, ülkemiz pazarına sunduğu ilk modeli yüzde 100 elektrikli ZS EV ile iddialı bir giriş yaptı. Ülkemizde satılan en ulaşılabilir elektrikli SUV olarak tanıtılan ZS EV, 394 bin TL’den başlayan iddialı fiyatıyla dikkat çekiyor. Aracın üst donanım paketli versiyonu 409 bin TL fiyat etiketiyle satılıyor. Tanıtıma özel fiyatlar ayrıca ücretsiz Wallbox akıllı şarj cihazı ile kurulumunu da içeriyor.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Aracın elektrik soketi marka logosunun altına çok akıllıca gizlenmiş. MG ZS EV, DC şarjla sadece 40 dakikada bataryasını %80 seviyesine kadar şarj etme olanağı sunuyor. Kullanıcısına ev veya iş yerindeki bir AC şarj cihazından aracı %100 şarj seviyesine 7 saatte ulaşma olanağı sunan MG ZS EV, şehirli yaşam için ideal bir seçim olarak öne çıkıyor. Sahip olduğu 3 farklı sürüş modu ve gene 3 farklı seviyeye sahip enerji geri-kazanım seçeneği sunan rejenerasyon sistemiyle (KERS), ZS EV kullanıcısının tüm ihtiyaçlarına cevap verirken menzilinin de kontrol edilmesine olanak tanıyor.

Yeni modeli Türkiye’de elektrikli araçlar için ilk kez uygulanan bir yöntemle satışa sunduklarının altını çizen Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, ”Kimi müşterilerin elektrikli otomobillere dair aklındaki tüm soru işaretlerini silmek için özel bir geri alım garantisi sunuyoruz. MG ValueGuard isimli, aracın değerini koruyan bir uygulamayla müşterimiz 1 senenin sonunda aracını başka bir MG ile değiştirmek isterse ZS EV Luxury’sini 390 bin TL’den takasa alırız diyoruz.

Yani 409 bin TL’ye sattığımız aracımızı 390 bin TL’den almayı garanti ediyoruz. Bizim aracımıza güvenimiz tam ama bir elektrikli araçla hayata uyum sağlayamadığını hisseden müşterilerimize de araçlarını 370 bin TL’den geri almayı garanti edeceğiz. Sözümüz 24 ay geçerli olacak” açıklamasında bulundu.

AVRUPA ÇİN’İ GEÇTİ

Markalarına çok güvendiklerini belirten CEO Dağtekin, bu nedenle 24 aya kadar geri alım garantisi verdiklerini, yılsonuna kadar 500’ü elektrikli 1100 adet MG satacaklarını açıkladı.

Dünya otomotiv pazarında elektrikli araçlar ile SUV’ların hızla büyüyen sınıflar olduğunun altını çizen Kağan Dağtekin, geçtiğimiz yıl hem Avrupa’da hem Çin’de elektrikli ve hibrit otomobil satışlarının 1 milyonlu adetleri geçtiğini vurgulayarak 2020’nin tam bir değişim yılı olduğunu belirtti. Kağan Dağtekin, “2020 yılı tüketicilerin elektrikli araçları hayatlarının bir parçası olarak görmeye başladıkları bir sene oldu. 2021’de Avrupa’da satılan her 7 araçtan 1’inin elektrikli olması bekleniyor” dedi.

Geçtiğimiz yıl Norveç’te elektrikli araç satışının içten yanmalı motora sahip araçların satışını geçtiğine ve Hollanda’da elektrikli araçların toplam pazarda %20 pay aldığına da dikkat çeken Dağtekin “Çin bugüne kadar elektrikli otomobillerde dünyanın en büyük pazarıydı. 2020 yılında ilk kez Avrupa’daki elektrikli otomobil satışları Çin’i geçti ama Çin, elektrikli araç teknolojisinde sahip olduğu bilgi, tecrübe ve üretim gücüyle lider olmaya devam edecek” dedi.

4.314 mm uzunluğa, 1.809 mm genişliğe ve 1.620 mm yüksekliğe sahip ZS EV kompakt boyutlu çevik ve dinamik bir SUV olarak dikkat çekiyor.

130 MİLYAR DOLAR CİRO

“Kuruluşu 1924 yılına dayanan efsanevi İngiliz markası MG, 2019’da Çinli patronu SAIC ile birlikte Avrupa pazarına giriş yaptı” açıklaması yapan Dağtekin; “Volkswagen ve GM ile ortaklığı olan, 130 milyar dolarlık cirosuyla dünyanın en büyük 7. otomotivcisi olan SAIC’in  iş elektriklilere gelince Tesla ve Volkswagen’in ardından dünya 3.sü olduğunun altını çizmek lazım” dedi. Dağtekin, “Geçen sene MG tüm dünyada yarım milyonu aşan bir araç satışı gerçekleştirdi. Marka, Fransa, Almanya, Norveç, İtalya, İspanya’nın da bulunduğu 14 ülkede bulunuyor. MG, hızla ağını genişleterek bugün anavatanı İngiltere ve kıta Avrupa’sında 230 civarında satış noktasında müşterilerine hizmet sunuyor. Markanın Avrupa’da satışa sunduğu ilk model olan ZS EV, sınıfının en başarılı otomobillerinden biri oldu ve İngiltere’de en çok satılan 6’ncı; Norveç’te 7’nci en çok satan elektrikli otomobil unvanını kazanırken Hollanda’da ise ilk 10’a girmeyi başardı” diye konuştu.

7 YIL GARANTİLİ

MG Marka Direktörü Küçükyumruk, “Tanıtıma özel olarak Wallbox şarj cihazı ve kurulumunun ücretsiz yapıldığını belirtti

Euro NCAP’ten 5 Yıldızla ayrılan yeni modelin batarya dahil 7 yıl 150 bin km garantili satıldığını belirten MG Türkiye Marka Direktörü Tolga Küçükyumuk, “Yeni MG ZS EV, yenilikleri, teknolojiyi yakından takip eden, kaliteye önem veren, hayat tarzından ödün vermeden sürdürülebilir bir ulaşım arzu eden sürücüler için tasarlandı.

143 beygir (105 kW) elektrik motoruyla 263 km menzile ulaşabilen aracımız sıfırdan 100 km/s hıza 8.1 sn’de çıkıyor. Ev tipi şarj cihazıyla 7 saatte yüzde 100 dolabilen batarya, hızlı şarj ile 40 dakikada yüzde 80 şarja ulaşıyor. Ailelerin ihtiyaç duyduğu iç mekan genişliğini sunan aracın bagaj hacmi 1.116 lt’ye kadar çıkabiliyor” açıklaması yaptı.

1924’te İngiltere’de kurulan MG, 2019 itibarıyla MG Electric adı altında çok sayıda Avrupa pazarına yeniden giriş yaptı. İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, Norveç, İzlanda, Danimarka, Belçika, Lüksemburg, Avusturya, İsveç gibi ülkelerde de satışa sunulan elektrikli MG modelleri rekabetin yoğun olduğu birçok pazarda ilk 10’a girmeyi başardı.

Kokpit içinde ise yumuşak malzemeler ve kontrast tonlar çekici bir ortam yaratıyor. 3-boyutlu formlar, metalik ve krom yüzeyler ve karbon dokular iç mekana dinamik bir hava kazandırıyor. Luxury donanım versiyonunda sunulan 1.2 m2’lik alana sahip panoramik ve açılır cam tavan daha aydınlık ve daha ferah bir iç mekanı beraberinde getiriyor.

Çok açılı radarların akıllı bir kombinasyonunu kullanan MG Pilot, hem sıkışık şehir trafiğinde hem de uzun yolculuklarda en iyi yol arkadaşı olarak öne çıkıyor. Şerit Takip Asistanı (LKA), yol çizgilerini takip ederek ZS EV’yi güvenli bir şekilde şeridinde tutuyor. Sürücünün istem dışı olarak şeridin dışına çıkması halinde, Şeritten Çıkma Uyarı ve Önleme Sistemi, aktif olarak müdahale etmeden önce sürücüyü uyarıyor. MG Pilot, aracın yol dışına çıktığını tespit ettiğinde de müdahale ediyor. Acil Durum Şerit Takip sistemini devreye alan MG Pilot, aracın yolda kalmasını sağlamak için direksiyona müdahale ediyor. 360 derece radar sistemi, ayrıca aracın yan şeritteki bir araca doğru yönelmesini de algılıyor ve olası bir kazayı önlemek için müdahale ediyor.

Euro NCAP’ten 5 yıldız ve sürüş destek sistemleri ile öne çıkıyor. Otonom sürüş özellikleri de son derece iddialı.

Yeni MG ZS EV üstün güvenlik seviyesiyle de öne çıkıyor. MG ZS EV, güvenlik özellikleri ile bağımsız çarpışma güvenliği kurumu Euro NCAP’in yapmış olduğu testlerde aldığı sonuçlarla kendi segmentinin en yüksek puan alan araçlarından biri oldu ve bu sayede en yüksek değerlendirme skoru olan 5 Yıldız ile üstün güvenlik seviyesini tescil ettirmiş oldu. MG ZS EV, enerji emen şasisi ve 18.400 Nm burulma direncine sahip olan çelik kafesiyle yolcularını en iyi şekilde koruyor. MG ZS EV, sahip olduğu bu güvenlik unsurlarıyla Audi e-tron, Mercedes EQC ve Tesla Model 3 gibi diğer elektrikli otomobillerle aynı seviyede bulunuyor.

MG ZS EV Teknik özellikler

Uzunluk: 4.314 mm

Genişlik: 1.809 mm

Yükseklik: 1.644 mm

Dingil mesafesi: 2.585 mm

Boş ağırlık: 1.518 kg

Batarya: 44,5 kWsa

Şarj süresi AC: 7 saat

Şarj süresi 0 -%80 40 dk

Elektrik motoru: PMS motor

Maksimum güç: 105 kW (142,8 HP)

Maksimum tork: 353 Nm

maksimum hız: 140 km/s

Menzil NEDC: 335 km

Menzil WLTP: 263 km

Menzil 60 km/s ile: 428 km

Enerji tüketimi: 13,8 kWh/100 km (NEDC)

Hızlanma 0-50 km/s: 3,1 sn

Hızlanma 0-100 km/h: 8,2 sn

Bagaj hacmi: 448 litre

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2020 OTOMOBİLPORT