Büyük ortaklık resmen başladı

0

İki otomotiv devinin ticari araçlar ve pick-up ile başlayan iş birliği, şimdi elektrikli araçlar ve otonom sürüşe doğru genişliyor. VW daha önce Ford Otosan Gölcük fabrikasında Transporter üretimi yapacağını açıklamıştı. İki şirket 2022’den itibaren özellikle Avrupa pazarlarında satılmak için aynı platform üzerine Transit/Transporter ve daha küçük van olan Caddy/Connect üretimi yapacak.

Bu önemli işbirliği sonrasında VW Ford’un ortaklaşa kurduğu şirket otonom araç konusunda uzman olan ABD’li Argo AI şirketinin çoğunluğunu 7.1 milyar dolara devralıyor. Bu büyük işbirliği sonrasında Ford elektrikli otomobil geliştirmek için VW’nin MEB platformunu kullanacak.

VW çatısı altındaki markalarla önümüzdeki on yıl içinde 15 milyon MEB otomobil üretmeyi planlıyor. Bu amaçla, dünyadaki 130 fabrikanın 16’sı (Çin ortak girişimleri dahil) elektrikli otomobil üretimine dönüştürülecek.

VW CEO’su Herbert Diess ve Ford CEO’su Jim Hackett, iki şirket arasında yapılan büyük işbirliği sayesinde milyarlarca dolarlık tasarruf amaçlıyor.

 

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT