Bursa’dan dünyaya mühendis ihraç ediyor

0

Tofaş, 2019 yılında Ar-Ge merkezindeki 115 mühendisinin Fiat Chrysler Automobiles’ın (FCA) küresel çaptaki mühendislik çalışmalarında görev aldığını bildirdi. Yapılan açıklamaya göre, 2020 yılında bu rakamın 200’e yükselmesi bekleniyor. Konuyla ilgili bilgi veren Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Son yıllarda, ürünün mühendislik tasarımından pazara sunulmasına kadar önemli roller üstlendiğimiz Doblo, Fiorino ve Egea gibi projelerimizle beraber yalnızca ürün değil mühendislik anlamında da dünyaya açıldık. Son 15 yılda 1.6 milyar euro Ar-Ge harcaması yaptığımız merkezimizde yaklaşık 500 çalışanımız görev alıyor” dedi.

Fiat Doblo, Fiorino ve Egea modellerinin üretimini Bursa fabrikasında gerçekleştiren Tofaş, 2019 yılında Ar-Ge merkezindeki 115 mühendisinin Fiat Chrysler Automobiles’ın (FCA) küresel çaptaki mühendislik çalışmalarında görev aldığını bildirdi. Yapılan açıklamada, 2020 yılında bu rakamın 200’e yükseleceği belirtildi. Söz konusu süreçte, EMEA Bölgesi’nde FCA’nın İtalya’dan sonra ikinci büyük Ar-Ge Merkezi’ne sahip olan Tofaş’ın, 2014 yılında Kuzey Amerika ve Kanada pazarları için 360 milyon dolarlık yatırımla devreye alınan Fiat Doblo’nun RAM markalı versiyonu ProMaster City ve 2015 yılında 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçen Egea model ailesinin ürün geliştirme sürecini yönetmesinin rol oynadığı kaydedildi.

‘KÜRESEL PROJELER İLE DÜNYAYA AÇILDIK’

Konuyla ilgili bilgi veren Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Bir otomobilin tümünün veya parçalarının uluslar arası düzeyde sorumluluğunun üstlenilmesi hem uygun bir altyapı hem de yetkin mühendislik gerektiriyor. Son yıllarda, ürünün mühendislik tasarımından pazara sunulmasına kadar önemli roller üstlendiğimiz Doblo, Fiorino ve Egea gibi projelerimizle beraber yalnızca ürün değil mühendislik anlamında da dünyaya açıldık. Son 15 yılda 1.6 milyar euro Ar-Ge harcaması yaptığımız merkezimizde yaklaşık 500 çalışanımız görev alıyor” dedi.

 

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2020 OTOMOBİLPORT