Apple’ın aracına Renault da talip

0

Apple’ın üretmeyi planladığı yüksek teknoloji elektrikli otomobilini uzun süredir hangi markayla hayata geçireceği sorusu yanıt arıyor. Önce Hyundai, ardından da KIA’nın üretim partneri seçildiği, sonrasında da bu karardan vaz geçildiği haberleri yayınlandı. Tartışmaya en son Renault patronu Luca de Meo da katıldı. 2020 sonuçlarını değerlendiren CEO ilk kez basının karşısında, Apple bizimle iletişime geçmedi, ama tüm fırsatlara açığız” mesajını vererek projeye katılmaya hazır olduklarını açıkladı.

Groupe Renault CEO’su Luca de Meo, “Teknolojiyle çalışan bir otomobil şirketinden, otomobillerle çalışan bir teknoloji şirketine evrilecek ve 2030’a kadar gelirimizin en az yüzde 20’sini hizmetler, veri ve enerji ticaretinden elde edeceğiz” açıklaması yapmıştı.

Geçen yıl 8,1 milyar dolar zarar açıklayan Renault, 2020’nin ikinci yarısında başlattığı geri dönüş planının sonuçlarını almaya başladığını duyurdu; satışların toparlanmaya başladığı açıklandı. Temmuz ayında görevi devralan İcra Kurulu Başkanı Luca de Meo, markada karlılığı ve satışları artırmanın yollarını ararken maliyet kesintilerine devam ediyor. Yaşanan çip sorunu ve pandeminin etkilerinin devam ettiğini belirten Meo, Renault’nun üretimini bu yıl yaklaşık 100.000 araç azalabileceğini de belirtti. Grup, 2019’da 141 milyon euro zarar açıklamıştı.

Grubun 2020 yılındaki zararı 8 milyar euro olurken cirosu da 43,5 milyar euro olarak açıklandı Markanın 2,95 milyon adet olarak gerçekleşen satışları yüzde 21,3 düşüş gösterdi. Renaulution planına uygun olarak Grup, toparlanmaya yönelik çalışmalarına devam ediyor.

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2020 OTOMOBİLPORT