Siemens üretecek, MediaMarkt satacak

0

Otomotiv devleri elektrikli otomobiller için milyarlarca euro yatırım yapacağını açıklarken, otomobilde kartların yeniden dağıtılacağını gösteren önemli bir proje hayata geçiyor.Sadece 3 yıl önce bir üniversite projesi olan, İsveçli startup şirketi Uniti, yepyeni ürünü yüzde 100 elektrikli otomobil Uniti One’ı 2019 yılından itibaren seri olarak üreteceğini açıkladı.

Üretim ortağı olarak dünya devi Siemens’i yanına çekmeyi başaran firma bu iş için 45 farklı ülkeden aralarında Siemens’in de olduğu 600 yatırımcı ve 1,2 milyon euro toplamayı başardı. Benzerlerinden farklı olarak çıkarılabilir bir batarya takımına sahip olan Uniti One gelecek yıl sonuna kadar 50 bin adet üretilecek.

SİPARİŞLER BAŞLADI

Avrupa’daki satış fiyatı 14 bin 900 eurodan başlayacak olan küçük elektriklinin en yüksek donanım seviyesindeki versiyonuysa 19 bin 900 euroya satılacak. Otomobilin ön siparişi için 149 euro ödemek yeterli. Ön siparişi verenler bu yılın ortasından itibaren Uniti uygulamasına girerek telefonlarından istedikleri aracı konfigüre etmeye başladılar. Almanya gibi ülkelerden şimdiden tek seferde 3 bin adetleri aşan siparişler de alınmış durumda. Otomobilin 2020 yılından itibaren Hindistan’da da pazara sunulması ve fiyatının da 9 bin Euro’dan başlaması bekleniyor.

2019’DE MEDIAMARKT SATIŞTA

Otomobili İsveçli müşterileri yaptıkları satış sözleşmesiyle 5 yıllık elektrik enerjisini de satı almış olacaklar. Sözleşme uyarınca İsveçli alıcılara, enerji sağlayıcısı E.ON’dan beş yıl boyunca tamamen güneş enerjisi üreten elektrik garanti eden bir ev elektriği paketi de verilecek. İsveçliler ayrıca 8 Aralık’tan itibaren, Uniti marka otomobilleri İsveç’teki MediaMarkt mağazalarındaki iki showroomda görebilecek ve ön sipariş verebilecekler.

KARBON FİBER ÜRETİM

Uniti One, iki, dört ve beş koltuklu versiyonlarla satışa sunulacak tamamen elektrikli bir şehir aracı olarak tanımlanıyor. Karbon fiber ve biyo kompozit malzemeden üretilmiştir. Geleneksel direksiyon simidine sahip bir versiyona ek olarak, Uniti One ayrıca bir merkezi dönüşlü joystick kontrol sistemi ile de alınabilecek. Otomobilde klasik bir gösterge tablosu bulunmuyor. Bunu yerine araç ve yolla İlgili tüm bilgiler ön cama yansıtılıyor. Otomobilin tamamen otonom bir versiyonunun ise 10 yıl içinde yola çıkacak.

 

 

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT