Rusların gözdesi Alman panzeri

1

Zırhlı otomobiller konusunda son yıllarda yaptığı atakla dikkat çeken Audi, yeni kurşun geçirmez lüks aracı A8L’yi tanıttı. Bir tanıtım kataloglarında görülen ve Şansölye Angela Merkel’e iki tane teslim edildiği iddia edilen arıcın asıl müşteri kitlesini Rus oligarkların oluşturması bekleniyor.

Yürüyen lüks bir tank olarak değerlendirilen zırhlı Audi A8 L, Rus güvenlik kriteri VR9’u karşılayabiliyor. Bu da Nato tipi otomatik tüfek mermilerine 10 metre mesafeden rahatça koruma sağladığı ve el bombalarına dayanabildiğini gösteriyor.

Araçta dış ortamla iletişim kurmaya sağlayan interkom sistemi, bir düğmeye basarak devreye giren yakıt deposu, motor bölmesine de püskürtme yapabilen otomatik yangın söndürme sistemi bulunuyor. Zehirli gaz veya diğer kimyasallarla yapılacak saldırılarda aracın kapıları kapandığında iç mekana taze hava sağlayan bir sistem de kullanılıyor. Gerekli durumlarda zırhlı aracın kapıları içerden patlatılarak da açılabiliyor.

Özel lastiklere sahip araç, tüm lastikler en ağır mermi veya başka darbeleri alsa da 80 km/s hızla hiç zorlanmadan yol alabiliyor. Uzun dingil mesafesine sahip zırhı Audi A8 L boş olarak neredeyse 4 ton (3.875) ağırlığında. Otomobilde S8’den alınan 563 beygir güç ve 800 Nm tork üreten güçlü motor kullanılıyor. Bu motor, dört tekerlekten çekiş sisteminin de yardımıyla en tehlikeli alandan bile 6.3 sn’de sıfırdan 100 km/s hıza ulaşarak uzaklaşabiliyor ve 210 km/s son hız yapıyor.

Audi’nin açıklamasına göre A8 L’yi zırhlı bir araca dönüştürmek yaklaşık 400 çalışma saati gerekiyor. Siparişten sonra teslimat süreleri üç ila altı ay arasında değişiyor. Aracın Rus pazarındaki satış fiyatıysa ekstra özelliklerle birlikte 1 milyon euroyu geçiyor.

 

Paylaş.

1 Yorum

Yorum Yapın

Copyright 2020 OTOMOBİLPORT