Koronanın faturası kabarıyor

0

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya, koronovirüs pandemisiyle mücadelede aldığı başarılı sonuçlar ve düşük ölüm oranlarıyla dikkat çekiyor. Ekonomisinde otomotivin payı da son derece büyük olan ülkede, neredeyse her sektör krizden olumsuz etkileniyor. Almanya’nın en büyük düşünce kuruluşlarından olan Münih IFO Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nün en son araştırmasına göre Alman ekonomisi koronavirüs pandemisi sonucunda, salgının devam ettiği üç ay içinde yüzde 20.6 küçülebilir. Bu da yaklaşık 730-800 milyon euro gibi büyük bir miktara karşılık geliyor.

Yapılan araştırmaya göre ekonomik kaybın başka bir etkisi de istihdam üzerinde yaşanacak. “Maliyetlerin son 10 yılda ülkenin gördüğü ve bilinen her türlü krizi veya doğal afetleri aşması bekleniyor” açıklaması yapan,  IFO Başkanı Clemens Fuest,, “Farklı senaryolara bağlı olarak ekonomi yüzde 7,2 ila 20,6 puan düşüyor. Sosyal güvenceli olarak çalışan sayısında 1.8 milyona kadar azalma yaşanabilir. 6 milyondan fazla kişi kısa süreli çalışmak zorunda kalabilir” diye konuştu. Sağlık önlemleri için her türlü kaynağı kullanmanın bir zorunluluk olduğun vurgulayan Fuest, “Amaç, salgına karşı mücadeleden ödün vermeden ekonominin kısmi kapanmasını kısaltmak olmalı. Üretimi yeniden başlatıp, salgını durdurmak önceliğimiz” dedi.

SÜRE UZAYACAK

Almanya içinde duran fabrikalr yeni ülkeler de ekleniyor. Korona virüsü krizi nedeniyle, Alman otomotiv grubu Volkswagen Arjantin, Brezilya ve Meksika’daki üretimi 12 Nisan tarihine kadar geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Volkswagen Grubu CEO’su Herbert Diess, korona virüsü sebebiyle kapalı olan fabrikaların planlanan süreden daha fazla kapalı kalabileceği konusunda uyarıda bulundu.

 

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2020 OTOMOBİLPORT