Fiyatı 1 milyon liradan başlayacak

0

Land Rover’in arazi efsanesi yılar sonra yenilenerek Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sahne aldı. Yıllardır koruduğu köşeli çizgisini günümüz araçlarının modern hatlarına bırakan Defender, aynı zamanda yeni teknoloji ekipmanlarıyla da donatıldı.

Önümüzdeki yıldan itibaren 5, 6 ve 7 kişilik oturma kapasitesine sahip 5 kapılı 110 modeliyle yolara çıkacak aracın, 2020 ikinci yarıda daha kısa dingil mesafeli 90 modeli tanıtılacak. Defender ailesi, 2021’de, yedi veya sekiz koltuk seçeneği ile 110’un daha uzun 130 versiyonuyla tamamlanacak.

Fiyatlandırma konusuna gelince aracın hiç de ucuz olmayacağı ve modern rakipleriyle yarışacak bir fiyata satılacağı görülüyor. Yeni Defender AVrupa’da 50 bin eurodan başlayan fiyat etiketine sahip olacak. Ortalama donanıma sahip bir Defender 80 bin euro fiyatla satılacak.

Türkiye’de ÖTV oranları dikkate alındığında aracın en düşük fiyatının 160 bin euro (yaklaşık 1 milyon liradan) başlayacağı tahmin ediliyor. İlk kez yolara çıktığı 1948 yılından günümüze kadar 2 milyondan adetten fazla üretilen Defender, tam bir kült arazi aracı.

Gelecek ilkbahar ABD’de piyasaya sürülecek yeni Defender 90 First Edition, Jaguar Land Rover’ın 3.0 litrelik turbo beslemeli sıralı altı silindirli Ingenium motorundan güç alacak ve aynı zamanda hibrit bir sistem de bulunacak. Toplam 395 beygir gücünü sürücünün emrine sunacak olan motor, emisyon normlarını karşılayacak. Dört silindirli 296 beygirlik turbo bir motor da sunulurken ilk etapta dizel motor kullanılmayacak. Yeni model, Jaguar Land Rover’ın Slovakya Nitra’daki yeni fabrikasında üretilecek.

İkili küçük ve büyük yuvarlak tasarımlı ön farlar ilk modele göndermeler yapıyor.

KÖKLERİNE BAĞLI DEFENDER

İlk bakışta, yeniden tasarlanan 2020 model Defender, 1948-2016 üretiminin tamamı için aynı temel şekli koruyan bir araç olan efsanevi kutulu orjinaline benzemiyor.

Ancak daha yakından incelendiğinde, Land Rover tasarım şefi Gerry McGovern ve ekibi, bu aracın klasik tasarım ipuçlarını güncelleyerek orijinal modeline göndermeler yapıldığını gösteriyor.

Kapı kolları ve köşeli ön cam benzerlikler sergiliyor.

Arka kapıya yerleştirilen yedek lastik bir Defender klasiği

Yeni versiyonda kapı menteşeleri iç kısıma alınıp saklanmış.

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT