Çocuk da yaptı kariyer de

0

Volkswagen’i dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden birine dönüştüren efsanevi Ferdinand Porsche’nin torunu ve Volkswagen Grubu eski başkanı ve CEO’su olan Ferdinand Piech, 82 yaşında öldü. Platform teknolojisini hayata geçirip grubu karlılıkta zirveye taşıyan Piech Alman markayı dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden birine dönüştürmeyi başardı.

Çocuk da yaptı kariyer de. 1993’ten 2002’ye kadar Volkswagen’in CEO’luğunu yürüten Piech’in birçok evliliğinden 13 çocuğu bulunuyor.

Ayrıca şirketin kadrosuna Lamborghini, Bugatti ve Bentley gibi markalar ekleyen bir mühendis olarak tanındı. Piech 1937’de Avusturya’nın Viyana kentinde doğdu. 1962’de Zürih’teki İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden makine mühendisliği diplomasıyla mezun oldu ve kariyerinin son bölümünü Formula One motor geliştirme üzerine bir tez yapmak üzere geçirdi.

Piech Audi’nin kilometre taşlarından olan Audi Quattro’nun geliştirilmesinde büyük rol oynadı.

Mesleki yaşamının büyük bölümünü 1963’te Porsche’ye (büyükbabası tarafından kurulan firma) katılarak Almanya’nın en büyük otomobil üreticileri için çalışarak geçirdi. Piech 1972’de Audi’yle çalışmaya başladı. 1975’te firmanın teknik mühendislik şefi oldu. Audi 80 ve Audi 100’den sorumluydu ve efsanevi, Dünya Ralli Şampiyonası B Grubu Audi Quattro’nun gelişiminde kilit rol oynadı.

Markanın eski amiral gemisi Pheaton da Piech’in projelerinden biriydi.

Piech, 1993 yılında Volkswagen AG’ye Yönetim Kurulu Başkanı olarak katıldı. Kalite sorunlarıyla boğuşan marka iflasa yaklaşmışken yenilikçi fikirleri ve radikal kararlarıyla atağa geçirdi.

Volkswagen Grubu ürününün temelini oluşturan birçok modüler platform sisteminin geliştirilmesini hızlandırdı. 65 yaşında emekliliğe girmek zorunda kalmasına rağmen, Piech, Volkswagen’in denetleme kurulunda kalmaya devam etti.

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2020 OTOMOBİLPORT