Aynalardaki devrime az kaldı

2

İlk otomobillerin yola çıkmasının ardından aynaların eklenmesi onlarca yıl aldı. Ancak günümüze kadar ayna teknolojileri çok da değişmedi. Şimdi yaklaşan devrimle birlikte aynalar yerlerini gelişmiş kamera sistemlerine bırakmaya hazırlanıyor. Giderek daha fazla üretici, ayna yerine kameraları tercih ediyor ve sürücülere daha fazla güvenlik vaat ediyor.

Aslında dikiz aynaları yerine kamera sistemleri kullanmak çok da yeni bir fikir değil. Yıllardır birçok marka, konsept araçlarında aynaları çıkartıp, yerine kamera sistemlerine yer vermesine rağmen, yüksek maliyetler ve teknik sorunlar yüzünden seri üretime aktarılamamıştı. Günümüzde ülkelerin trafik ve sigorta yasalarındaki gerekli düzeltmeleri yapmasının ardından elektronik aynaların daha da yaygınlaşması bekleniyor.

Otomobillerde klasik aynalar yerine kameralı sistemleri kullanmanın maliyetinin tüketiciye 1500, 2000 euro ek maliyet getireceği planlanıyor. Audi, Lexus gibi markalar modellerinde bu bedeller karşılığında kameralı sistemleri sunmaya hazırlanıyor. Her hava koşulunda görüş sağlamaları, optik yakınlaştırma avantajları, kör noktaları çok da başarılı şekilde ortadan kaldırmaları dışında elektronik ayna sistemlerinin başka bir özelliği de aracın toplam direncini düşürüp, yakıt tüketimini azaltması.

TOGG tarafından 2022'de satışa sunulacak elektrikli SUV'da da kamera sistemlerini sahip dikiz aynalarının isteğe bağlı olarak sunulması planlanıyor.Ayrıca yeni elektronik sistemler sadece dış aynalar değil, iç aynaları da değiştirmeye aday. Opel Ampera-E, Range Rover Evoque, Land Rover Defender gibi otomobillerde, aynadaki bir düğmeyle geleneksel teknolojiyle eletronik sistemler bir arada kullanılıyor. Tek bir düğmeye dokunup, kameraların görüntüsü dikiz aynasını aktarılabiliyor.

TOGG’nun yürli SUV’unda sürücü iki yayındaki ekranlar sayesinde dış mekandaki hareketleri kolaylıkla gözleyebilecek. Elektronik ayna sistemi her koşulda etkili görüş sağlayacak.

Yakın gelecekte otonom araçların gelişip, iç ve dış dikiz aynaların ortadan kalkması bekleniyor. Ancak otomobillerde güneşlikteki makyaj aynasının kalmasına kadın sürücüler sayesinde kesin olarak bakılıyor.

Paylaş.

2 yorum

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT