V Weekend dünyada ilk olacak

0

İstanbul Park Pisti’nin işletmesini 2012 yılında devralan Intercity, V Weekend festivallerine bir yenisini daha ekliyor. Vural Ak, “Dünyanın sayılı yarış pisti ve tesisi olan Intercity İstanbul Park’ta İstanbullular için 3 ayda bir festival düzenleyecek olan Intercity, 2019’un ilk festivali V Weekend Sports’u 3-5 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirecek. Dünyada bir ilk olacak olan festivale gelen ziyaretçiler güreşten aile maratonuna, bisikletten okçuluğa pek çok farklı spor dalını tanıyıp deneyimleyebilecek” dedi.

Intercity’den 2.5 milyar TL’lik yatırım

Araç kiralama sektöründeki daralmaya rağmen Intercity’nin 2019 yılına 2019’a güçlü sermaye ve kontratlarla girdiklerini vurgulayan Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, bu yıl 2.5 milyar TL’lik araç yatırımı yapacaklarını açıkladı.

 

20 yıl boyunca kâr payı vermeyerek şirket kazancını içeride tuttuklarını ve böylece şirketin güçlü yapısını koruduklarını da belirten Ak, “Piyasada durgunluğun en ağır hissedildiği 2018’in Ağustos ayından Ekim ayına kadar olan süreçte otomobil alımına devam ettik. Ayrıca sektörümüzde halen kredi alma noktasında sıkıntı yaşanıyor ama sağlam finansal yapımız sayesinde 2018 Kasım ayından bu yana bizim kredi kullanmayla ilgili bir sıkıntımız yok” dedi. Ak, ayrıca kasımdan bu yana kredi almakta sıkıntı yaşamamalarına rağmen, faizlerin yüksek olması nedeniyle her araç için de kredi kullanmadıklarını da söyledi.

Vural Ak, son 5 yılda her yıl ortalama 16 ile 22 bin adet arası araç alımı gerçekleştiren Intercity’nin olası pozitif pazara hazırlıklı olmak adına 2018 Kasım ayında sermaye artışı gerçekleştirdiğine vurgu yaparak, “Mevcutta 36 bin adetlerde olan filo büyüklüğümüzü 2019 sonuna kadar 50 binli adetlerin üzerine çıkartmayı hedefliyoruz. Bu yıl alacağımız yaklaşık 20 bin yeni araç için 2.5 milyar TL’lik yatırım gerçekleştirmiş olacağız. Bu rakamın 1 milyar TL öz sermayemiz, 1.5 milyar TL banka destekli olacak” dedi.

Filocular ilk çeyrekte 8 bin araç aldı

İlk çeyrekte 69 binlik satışın 8 binini filo şirketlerinin aldığını belirten Ak, şöyle devam etti: “Bunun 3 binini sadece yazın araç kiralayan turistik günübirlik kiralamacılar aldı. Kalan 5 bininin de 3 bin 100 adedini biz aldık ve pazar payımız da yüzde 62 oldu. 2019 yılı için toplam otomotiv pazarı satış öngörümüz 350-400 bin adet olacağı yönünde. Bunun içerisinden de 40 bin adedinin filo kiralamacılar olacaktır ve yine bunun da 20 binini biz almayı hedefliyoruz. Bu da yıl bazında yüzde 50’lik pazar payına ulaşacağımız anlamına geliyor.”

 

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT