Türkler hibrite alışıyor.

0

Japon lüks otomobil üreticisi Lexus’un Türkiye Direktörü Selim Okutur, Avrupa ülkelerindeki birçok
şehirde dizel araçların yasaklandığını belirterek, “Böyle olunca da uzun vadede tamamen elektrikli araçlar çözüm ama bunun için ciddi bir altyapı gerekiyor. Kısa dönemde en akılcı çözüm hibrit araçlar öne çıkıyor” dedi.
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) dizel yakıtta kanser uyarısı ile birçok Avrupa kentinde dizel araçların yasaklandığını, ilerleyen dönemde bu yasağın giderek genişleyeceğini düşündüğünü söyleyen Okutur, “Avrupa şehirlerinde büyük bir hızla dizel araçlar yasaklanıyor. Böyle olunca da uzun vadede tamamen elektrikli araçlar çözüm ama bunun için ciddi bir altyapı gerekiyor. Kısa dönemde en akılcı çözüm hibrit araçlar öne çıkıyor.” diye konuştu.

Lexus’un Türkiye Direktörü Selim Okutur

TÜRKLER HİBRİT’E ALIŞIYOR
Türkiye’deki tüketicilerin hibrit araçlar konusunda ne düşündüğüne yönelik bir anket yaptıklarını belirten Okutur, “İki yıl önce ‘Hibrit otomobil alır mısınız?’ diye yaptığımız ankette Türkiye’deki tüketicilerin yüzde 2’si evet diyordu, bugün yüzde 15’i evet diyor. Bu, çok büyük bir hız. İki yıl içinde insanların fikrinin bu kadar değişmesi, bu teknolojiye ne kadar hazır olduğumuzu gösteriyor.” dedi. İnsanların hibrit araçlar konusunda bilgi eksiği olduğunu, şarj konularında endişeleri bulunduğunu dile getiren Okutur, Lexus’un da aralarında olduğu bazı hibrit otomobillerin dışarıda şarj edilmediğini, aracın kendi kendine, yolda giderken, fren yaparken bile şarj olduğunu söyledi. Okutur, Lexus’un Avrupa’daki satışlarının yüzde 94’ünün hibrit olduğunu belirtti.

KADINLAR SEVİYOR

Selim Okutur, bu sene hibrit motora sahip LS 500 ve 3 sıralı RX versiyonun da satışa sunulacağını dile getirdi. Hibrit kullanan kadınların bu araçlardan vazgeçemediğini de ifade eden Okutur, “Düz vitesten otomatiğe geçenler tekrar düz vites kullanmak istemiyorlar ya, hibrit kullananlar da tekrar konvansiyonel araç kullanmak istemiyor. Özellikle kadın müşterilerimiz bir bakıma hibrit konusunda elçilik yapıyor” dedi.

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT