Tesla’yı Türk Tayı’yla kovalayacak

0

Markaların geliştirdikleri modellere isim bulması hiç de kolay bir iş değil. Diğer markalar tarafından kullanılmamalı, markanın felsefesiyle uyumlu olmalı, modelin karakterini yansıtmalı, akılda kolayca tutulmalı…

Alman spor otomobil üreticisi Porsche, önce konsept olarak Mission E olarak tanıttığı yüzde 100 elektrikli otomobilinde hangi ismi kullanacağı uzun süredir merak ediliyordu. Cevap geçen haftanın son günü Porsche CEO’su Oliver Blume’den geldi. Porsche spor otomobillerinin 70. yılı kutlamaları için Porsche Müzesi’nde gerçekleşen toplantıda konuşan CEO yeni otomobilinin Türkçe, genç bir atın canlılık ve hareketliliğini anlatan TAYCAN olacağını açıkladı.

İKİNCİ TÜRKÇE İSİM OLDU

Böylelikle Türkçe TAY ve CAN sözcüklerinin birleşiminden oluşan TAYCAN model adı Volkswagen Grubu’nda geçtiğimiz yıllarda Touran’dan sonra ikinci Türkçe isim kullanarak ticarileşmiş oldu. CEO’nun açıklamasından sonra Almanya’daki otomobil bloklarında TAYCAN adı ve aracın özellikleri en çok konuşulup tartışılan konu olarak gündemin ilk sırasına yerleşti.

2020’DE YOLA ÇIKACAK

Gelecek yıl piyasaya çıkacağı açıklanan TAYCAN gelen ilk bilgilere göre 600 beygir gücünde iki elektrik motoruna sahip olacak. 500 kilometrelik iddialı bir menzil vaat eden Türk tayı fabrika verilerine göre 15 dakika içinde de tam olarak şarj edilebilecek. 4 dk’lik şarj ile bile 100 km menzile ulaşabilecek. Süper Türk tayı sıfırdan 100 km/s hıza 3.5. 200 km/s hızaysa 12 sn’de ulaşacak.

İSİM KONUSUNDA ‘ÇUVALLAYABİLİR

’Daha önce Volkswagen, Touran ismini kullandığında Almanya’da yaşayan ve otomobil tamirciliği yapan Turan ailesinin isim hakkı savaşıyla karşı karşıya kalmış, her ne kadar rakam resmen açıklanmadıysa da aileye iki adet yeni Touran, bir adet Touareg ve söylentilere göre de en az 200 bin euro nakit ödenmiş ve isim hakkı satın alınmıştı. Grubun isimle ilgili yeni krizi yine bir Türk ailesiyle ama Almanya’da değil, Gaziantep’te yaşayan Hanifi Sinan Taycan’ın sahibi olduğu, özellikle Avrupa’ya ihraç etmek üzere büyük çuvallar üreten Taycan Plastik’le yaşaması ihtimali yüksek. Çünkü Taycan tescilli ve yıllardır dünyaya bu isim altında ürünler satıyor.

TESLA İLE BİRLİKTE TEST EDİLİYOR

Porsche’nin yeni sporcusu Almanya Zuffenhausen’deki yeni fabrikasında üretilecek. 6 milyar euro gibi çok büyük bir bütçeyle üretilecek yüzde 100 elektrikli otomobiller için marka sıfırın altında 40 derecelerde bile testler yaptı. En ciddi rakip olarak Tesla Model S ve Model X’i gören marka TAYCAN’ı bu modellerle birlikte test ederken daha önce objektiflere yakalanmıştı.

 

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT