Süper İtalyan da elektriğe geçiyor

0

Lamborghini bu duyuru vesilesiyle yeni tasarım konsepti “Lamborghini of the Terzo Millenio’nun” sunumunu da yaptı: Konsept, fiziksel olarak geleceğin tasarım ve teknoloji teorilerini canlandırırken görsel oyunları, nefes kesen performansı ve en önemlisi bir Lamborghini’nin her yerinde bulunan içsel heyecanı sürdürüyor. Tam da gelecekteki spor otomobil meraklılarına uygun bir konsept. Projenin teknolojik hedefi, Lamborghini’nin beş farklı boyutta, geleceğin spor otomobiline hitap edebilmesini sağlamak: Enerji depolama sistemleri, yenilikçi malzemeler, tahrik sistemi, vizyoner tasarım ve heyecan.

ENERJİ DEPOLAMA SİSTEMLERİ

Performanstan ödün vermeyen spor otomobiller yaratma stratejisi, Lamborghini’nin geleneksel bataryalardan uzaklaşarak enerji depolama yaklaşımlarında devrim yapma ve Terzo Millennio donanımında süper kapasitörlerin potansiyelini araştırma motivasyonunu oluşturuyor. Beş yıl önce, V12 Aventador’da düşük voltaj süper kapasitörlerin uygulanmaya başlaması bu motivasyon doğrultusunda gerçekleşti. Bir sonraki mantıksal aşama, yüksek bir tepe gücü sağlayabilecek, aracın ömrü boyunca yaşlanma ve devirden çok sınırlı etkilenerek kinetik enerji üretebilecek ve simetrik olarak elektrik enerjisi salımı ve depolaması yapabilecek bir depolama sisteminin geliştirilmesidir. Dolayısıyla, Prof. Mircea Dinca ile yapılan işbirliği bugünkü teknolojinin sınırlarını aşmayı ve geleneksel bataryaların enerji yoğunluğu açığını kapatmayı, bir yandan da yüksek güç, simetrik davranış ve süper kapasitörlere ilişkin çok uzun yaşam ömrünü korumayı amaçlıyor.

TAHRİK SİSTEMİ

Enerji depolama sistemi performans ile paralel gidiyor: Her tekerlekte bulunan entegre elektrik motoru dört tekerlekten tahrik sistemine yönelik kararlılığı sürdürüyor ve aynı zamanda elektrikli motorların sağladığı fırsatlardan yararlanıyorr: Yüksek tork, tersinirlik ve enerjiyi kabloyla taşıma olanağı. Terzo Millennio, bu nedenle, Lamborghini için bir  “Elektrikli Lamborghini” yaratma yönündeki ilk adımları da bünyesinde barındırıyor. Elektrik motorlarının tekerleklere taşınmasının başka bir olumlu etkisi de tasarımcı ve aerodinamikçilere özgürlük sağlaması oluyor.

TASARIM

Terzo Millenio, Lamborghini Centro Stile’nin, teknolojideki radikal değişiklikleri dikkate alarak ve gelecek Lamborghini tasarımlarının unsurlarını öngörerek, geleceğin tasarım unsurlarını ifade etmek için tasavvur ettiği vizyoner bir sonuç. Örneğin çok güçlü bir ifade de, Lamborghini’nin ön ve arka ışıklardaki tipik Y şeklindeki imzasının dönüşümü ve daha da geliştirilmesi.

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT