Mercedes GLA’ya ikiz kardeş geldi

0

Renault Nissan ittifakının premiun segmentteki oyuncusu Infiniti, kompakt sınıfta bir crossover’i baştan üretmektense, Daimler ile işbirliği içinde yapmaya karar verdi. 250 bin pound yatırımla İngiltere’de üretilen yeni Q30 böylelikle ortaya çıktı. Eni, boyu, silueti, iç mekanı, motor ve şanzımanı Mercedes’le ortak olan yeni Q30 en önemli farklı otomobilin GLA’ya göre farklı bir açıyla inen arka camı ve fiyatıyla yaratıyor ve ikiz kardeşi Mercedes GLA’dan yaklaşık yüzde 15 daha ucuza satılıyor.

Q30.3Infiniti’nin kompakt crossover sınıfındaki ilk temsilcisi Q30, premium donanımı, düşük yakıt tüketimi sunan benzinli ve dizel motorları, üstün konfor ve performans sunan 7 kademeli otomatik şanzımanı ve 139 bin 850 TL’den başlayan rekabetçi fiyatıyla Türkiye’de satışa sunuldu. 2016’da 150 adet, 2017 yılında 500 adet olmak üzere toplam 650 adet satış hedefiyle Türkiye’de en çok satılacak Infiniti modeli olma hedefiyle yeni model pazara sunuldu.

Q30.1Hızla gelişen premium kompakt crossover segmentinde Infiniti’nin ilk küresel girişimi olan Q30, 7 farklı donanım seviyesi, 3 farklı motor seçeneği ve 139.850 TL’den başlayan rekabetçi fiyatlarıyla Türkiye’de satılmaya başlandı. Infiniti’nin cesur, karakterli ve cüretkar tasarım diliyle hayata geçirilen Q30, Premium kompakt sınıfta alışkanlıkları bozmaya hazırlanıyor. Infiniti’nin küresel büyüme planının çok önemli bir parçası olan Q30, şehirli aktif yaşamı benimsemiş, rafine zevkleri olan kullanıcıları hedefliyor. 2013 yılında tanıtılan konsept modelden itibaren titizlikle gelişimini sürdüren Infiniti Q30, Avrupalı otomobil kullanıcılarının konfor, lüks, dinamizm, performans ve verimlilik gibi rafine beklentilerini Japonlar’ın üstün teknolojisi ve güvenilirliği ile harmanlayarak yollara çıkıyor.

Q30ÜÇ MOTOR SEÇENEĞİ

Infiniti Q30, Türkiye pazarına 3 farklı motor ve 7 farklı donanım seviyesi ile sunuluyor. Infiniti Q30’un benzinli motor seçeneklerini 1.6 litre 156 HP ve 2.0 litre 211 HP oluştururken, dizel motor seçeneği olarak 1.5 litre 109 HP sunuluyor. Tamamı turbo beslemeli olan motorlarda 7 kademeli çift kavramalı otomatik şanzıman (7 DCT) da standart olarak sunuluyor. Infiniti Q30 2.0T modelinde 4 tekerlekten çekiş sistemi standart olarak sunuluyor.

Türkiye paketinde panoramik cam tavan ve tavan rayları standart

Infiniti Q30’da Premium, Sport, Premium Tech, Premium Tech-Theme, Sport City Black, Premium City Black ve Premium City Black-Sport olarak 7 farklı donanım seviyesi sunuluyor. 1.6 litre benzinli Q30’da 4 farklı donanım, 1.5 litre dizelde 3 farklı donanım ve 2.0 litre benzinlide de tek donanım mevcut. Tüm Infiniti Q30 modellerinde panoramik cam tavan ve tavan rayları Türkiye paketinin standart donanımında yer alıyor. Sport donanım paketli Q30 modellerinde spor ön ızgara, spor ön tampon, spor arka tampon ve difüzör, gövde rengi yan pervazlar, koyu krom egzoz kaplamaları, 235/45 R19 ölçüsünde lastikler ve 19 inç 5 çift kollu hafif alaşım jantlarla daha dinamik bir tasarım sunuluyor.

Q3.kokpitEuro NCAP güvenlik testlerinden tam not

Üst düzey güvenlik koruması sağlayan Q30, 2015 yılında Euro NCAP testlerine katılan araçlar arasında kendi segmentinin en güvenlisi seçildi. Infiniti Q30, “Yetişkin Yolcu Koruması”, “Çocuk Yolcu Koruması”, “Yaya Koruması” ve “Güvenlik Desteği” alanlarında yapılan testlerde en iyi sonuçları elde etti. Infiniti Q30; sürücü ve yolcu koruması alanında yüzde 84, çocuk koruması alanında ise yüzde 91 oranında skor elde ederek yakın dönemin segmentindeki en yüksek puanlarını aldı.

Infiniti, 2015 yılının en hızlı büyüyen otomobil markası

Infiniti Türkiye Genel Müdürü Murat Çakır

Infiniti Türkiye Genel Müdürü Murat Çakır

2015 yılında %16 büyüme elde eden Infiniti, 215 bin 250 adet araç satışı ile ilk kez 200 bin barajını geçerek dünyada rekor satış rakamlarına ulaştı. Infiniti, Türkiye’de de “2015 Yılının En Hızlı Büyüyen Otomobil Markası” oldu. Infiniti 2016 yılında 150 adedi Q30 modeli olmak üzere toplam 200 adet satış hedefliyor. Infiniti’nin Türkiye model gamında QX70, Q50 ve Q30 modelleri yer alıyor.  Infiniti Türkiye Genel Müdürü Murat Çakır şunları söyledi: “Bayraktar Grubu’nun premium otomobil markası Infiniti’nin premium kompakt crossover sınıfındaki ilk modeli olan Q30’u lansman toplantısına hoşgeldiniz. Sizin de bildiğiniz üzere Infiniti her zaman özgün çizgisi, benzersiz hikâyesi ve ilham veren performansıyla premium otomobil dünyasında lüksün tanımını değiştiren öncü bir marka olmuştur. Markanın Türkiye’deki öncülük rolünü de Bayraktar Grubu olarak 2009 yılından bu yana üstlenmiş bulunuyoruz. Hızla gelişen kompakt crossover segmentinde Infiniti’nin ilk küresel girişimi olan Q30’un Türkiye pazarına dinamizm katacağına inanıyorum.”

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT