Menzili 500 km’ye kadar uzattı

0

Bu yıl 89’uncu kez düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda Fiat, sürpriz bir yeniliğe imza atarak tüm dikkatleri üzerine çekti. İtalyan markanın 120’nci yaşına özel olarak geliştirilen ve elektrikli mobilite ihtiyaçlarına benzersiz bir çözüm sunan Fiat Concept Centoventi konsepti, modüler ve çevreci yapısı ile otomotiv dünyasında yeni bir çığır açıyor. Kişiselleştirme konusunda sınırsız bir deneyim sunan konsept, ilave bataryalar sayesinde 500 km’ye kadar menzil sunuyor.

Avrupa’nın ve dünyanın en önemli otomobil fuarlarından birisi olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda Fiat sürpriz bir konsept otomobili gün yüzüne çıkararak tüm dikkatleri tekrar üzerine çekti. Geleceğe yön veren özellikleriyle öne çıkan Fiat Concept Centoventi konsept otomobili, elektrikli mobilite çözümleri konusunda çığır açan yeniliklere imza atıyor. Markanın köklü geçmişinin gelmiş olduğu en son noktayı temsil eden konsept, geçmiş yılların yansıması olarak İtalyancada ‘yüz yirmi’ anlamına gelen Centoventi adını taşıyor. Marka, Fiat 500 modeliyle endüstriyel ve kültürel bir devrime yol açtığı 1950’lerde olduğu gibi elektrikli çözümlere geçiş sürecinde olan otomobil dünyasına modülerlik konusunda devrim yaratan tasarım özellikleriyle yeni bir yaklaşım getiriyor.

Kişiselleştirme konusunda sınırları aşan bir konsept otomobil!

Fiat Concept Centoventi, satın alma aşamasında herhangi bir özelleştirme kısıtlaması olmaksızın, müşterinin zevkine ve ihtiyacına göre kişiselleştirmeye ve renklendirmeye hazır “boş bir tuval” olarak nitelendiriliyor. Otomobilin, üretim sürecini basitleştirmek için sadece tek tip olarak ve tek renk ile üretilmesi planlanıyor. Fakat son kullanıcı, ‘4U’ programını kullanarak 4 farklı tavan tipi, 4 farklı tampon, 4 farklı jant ve 4 farklı dış kaplama seçenekleriyle otomobili kişiselleştirebiliyor. Otomobil modern cihazlar gibi; dış gövde renkleri, iç mekân mimarisi, çıkarılabilir ve eklenebilir tavan yapısı ile bilgi-eğlence sistemi de dahil tamamen özgün bir şekilde yapılandırılabiliyor. Üstelik buna batarya çözümleri de dahil ediliyor ve kolaylıkla konsepte ekstra pil yerleştirilebiliyor. Konsept otomobili özel kılan en önemli özelliklerden biri de sürekli olarak güncellenebilmesi oluyor. Fiat Centoventi kullanıcısı, markanın yeni versiyon, özel seri veya makyaj gibi güncellemelerini beklemesi gerekmiyor. Kullanıcının talep etmesi halinde istediği zaman arzu ettiği değişikliği yaparak otomobilini güncelleyebiliyor. Uygulama son derece hızlı ve düşük maliyetli yapısıyla dikkat çekerken, toplamda 120 aksesuardan oluşan çözüm paketiyle gerçekten de devrim niteliğinde bir iş modeli ortaya çıkarıyor.

Dolayısıyla Fiat Concept Centoventi, markanın işlevsel ruhunu somutlaştırırken, aynı zamanda 120 yıllık köklü geçmişten elde edilen bilgi birikimi ve deneyimi geleceğe taşıyor ve bunu yaparken de 1980’lerin Panda’sına gönderme yapan bazı tasarım öğelerini modern bir şekilde ele alarak benzersiz bir tasarım ruhu ortaya koyuyor. İtalyan tasarımından ilham alınan Fiat Concept Centoventi, Fiat’ın “az daha çoktur” felsefesini yansıtıyor. Bu, gereksiz olandan arınarak araç içinde daha fazla yaşama alanı oluşturma (More You), çevreye ve topluma karşı daha duyarlı olma (More Care) ve değer ve görünüm olarak markanın DNA’sına sadık kalma (More Fiat) olmak üzere üç temel kavramın harmanlanması anlamına geliyor.

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT