Mazda’nın gözbebekleri bayilerde

0

Japon üretici Mazda, yeni modellerle gaza yükseliyor. Marka en son ülkemiz pazarına sunduğu SUV CX-5’I ve keyif otomobile açılır tavanlı MX-5 ile müşteri kitlesini genişletecek. Kısa bir sure önce Amerikan Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü tarafından yapılan testler sonrasında en güvenli marka unvanını kazanan Japon üretici Mazda, birbiri ardına yeni modellerini devreye alıyor. Japon marka son olarak yeni CX-5 modeli ile ikonik roadster MX-5’in RF versiyonunu Türkiye pazarına sundu.

Otomobilport.com.tr.Mazda-CX-5.2

SKYACTIV TEKNOLOJİSİ İLK CX-5’TE KULLANILDI

Mazda’nın kompakt SUV’u CX-5, ilk olarak 2012’de yollara çıkmıştı. O dönemde Skyactiv teknolojilerinin ilk olarak uygulandığı model olan CX-5’te Kodo (Japonca’da Hareketin Ruhu anlamına gelen) tasarım felsefesi ve Jinbai-Ittai teknolojisi kullanılmış. Jinbai-Ittai, sürücü ile aracın bütünleşmesi olarak özetlenebilir yani aracın sürüş dinamikleri keyifli bir kullanım için ayarlanmış.

120 ÜLKEDE 1.5 MİLYON SATTI

Otomobilport.com.tr.Mazda-CX-5.3

Mazda CX-5, günümüze kadar 120 ülkede toplam 1,5 milyon adet satış başarısı yakalayan bir model. Mazda için bu model çok önemli çünkü global satışların dörtte biri CX-5’ten geliyor. Türkiye’de ise 2012’den bu yana toplam 861 adet CX-5 satılmış, 2017 yılında ise 90 adet CX-5 satılması hedefleniyor. Türkiye’de satış adetlerinin bu seviyelerde gitmesinin en büyük nedeni CX-5’te 2.0 lt ve üzerindeki atmosferik emişli motorların kullanılıyor olması ve bu nedenle vergi dezavantajı yaşanması.

GEREKSİZ AYRINTILAR YENİ MODELDE YOK

Otomobilport.com.tr.Mazda-CX-5.5Mazda CX-5’in ikinci neslinde ise önemli değişiklikler yapılmış. Dış tasarımda far ve stop grubu yeniliği temsil ederken, iç tasarımda ise özellikle kokpitte gereksiz düğme kalabalığı ortadan kaldırılmış ve sade bir tasarım benimsenmiş. Gösterge paneli ve ön cama yansıtılan renkli HUD gösterge de kullanım sırasında kolaylık sağlıyor. Boyutlar aynı kalsa da sade tasarımdan dolayı iç mekan genişliğinin artmış gibi algılandığını da belirtmek gerekiyor.

DAYANIKLI GÖVDE YAPISI

Otomobilport.com.tr.Mazda-CX-5.4

Yeni nesilde ultra yüksek gerilimli hafif çelik kullanımıyla gövde ağırlığında önemli miktarda tasarruf sağlanmış, ayrıca gövde rijitliği de artırılmış. Öte yandan bir önceki CX-5’te kullanıcılardan alınan en önemli yorum iç kabin ses seviyesinin yüksek olması imiş. Bu nedenle yeni neslin tasarımında ses izolasyonu geliştirilmişve hafif çelikle sağlanan ağırlık tasarrufundan daha fazlası ilave izolasyon için harcanmış, sonuç olarak ise yeni CX-5 bir önceki nesilden ortalamada 30 kg kadar daha ağır hale gelmiş. Yeni CX-5 Türkiye’ye 2.0 lt hacimli, atmosferik emişli, benzinli motorla geliyor, 160 HP gücündeki motor, AWD dörtçeker sistemi ve 6 AT otomatik vitesle kombine ediliyor. Aracın fiyatı 183 bin 500 TL’den başlıyor. CX-5’teki 2.2 lt’lik dizel motor seçeneğiyse ülkemiz pazarına ithal edilmiyor.

MAZDA MX-5 AÇILIR TARGA TAVANIYLA ÇOK DAHA İDDİALI Otomobilport.com.tr.Mazda_MX5_RF_01Mazda’nın ikonik roadster modeli MX-5’te artık, RF (Retractable Fastback) ismi verilen, farklı bir tavan yapısına sahip gövde versiyonu da yer alıyor. Standart tente tavanlı MX-5’ten farklı olarak, Porsche’nin 911 Targa modellerindekine benzeyen küçük sert tavan, elektrikli mekanizmasıyla 12 sn’de katlanarak bagajdaki yerini alıyor. Bu sert tavanın ve elektrikli katlanma mekanizmasının araca getirdiği ek ağırlık ise 45 kg. Tabi Targa tarzı tavan açılıp bagaja yerleştikten sonra da sürücü ve yolcunun arkasında C sütunları duruyor ama arka cam bagaja gizleniyor.

KEYİF VE TEKNOLOJİDE İDDİALIYIZ

Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul.

Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul.

Yeni modellerle müşteri kitlesini genişleteceklerine vurgu yapan, Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul, RF’in gerektiğinde Coupe, gerektiğinde ise Roadster olarak kullanılabileceğini açıkladı. MX-5 RF’in başlangıç fiyatı 138 bin TL yani tente tavanlı Roadster MX-5’in başlangıç fiyatından 20 bin TL daha pahalı. Ama eş donanım seviyesi bazında karşılaştırma yapılınca aradaki fiyat farkı 10 bin TL’ye iniyor. MX-5 RF ülkemize 1.5 lt manuel (131 HP) ve 2.0 lt (160 HP) otomatik vitesli, benzinli motorlarla ithal edilecek. MX-5 RF’in 2017 satış ise hedefi ise 50 adet olarak açıklanıyor.

 

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT