İzmit’e yeni Sedan müjdesi

0

Yükselen kurlar ve düşen satışlarla boğuşan otomotiv sektörüne bir müjde Hyundai İzmit’ten geldi. Uzun süredir beklenen 1.6 dizel motor ve otomatik şanzımanlı Tuscon modelinin tanıtımında konuşan Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, “Zor bir dönemden geçiyoruz ama kesinlikle ürünümüzün tanıtımlarına ara vermek istemiyoruz. Hyundai Assan olarak daha önce ne karar aldıysak ve ne planladıysak bu doğrultuda son hız devam ediyoruz” açıklaması yaptı.

Tasarımda Türkler devrede

i20 platformunda üretilecek B SUV’un ardından aynı platformu kullanan B Sedan ile birlikte i20’nin tüm versiyonları yerlileşecek. Bu sayede yerlilik oranının daha da artacağını vurgulayan Kibar, “ Şu anda üretimimizin yüzde 90’inin ihraç ediyoruz. Yeni modellerle birlikte yerlilik oranımız 5 puan daha artacak. Sedan için Türkçe bir isim olmasını düşünüyoruz. Kore’deki başkanımızın da böyle bir fikri var” dedi.

İzmit Alikahya’da daha önce açıklanan B SUV’un yanında B sedan sınıfında yeni bir modelin de üretileceğini belirten Kibar, “Daha önce planladığımız işlere ilaveten ve SUV-B segmentindeki yeni ürünlere ek olarak bir de sedan modelimizin üretim planlamasını da program kapsamımıza dahil ettik. Türk mühendislerimiz de tasarımda görev alıyor. I20 modelimizin sedan versiyonu İzmit’te üretilip gene ihracata da odaklanacak” diye konuştu.

Kapasite 245 bin adet

Fabrikanın yıllık 245 bin adetlik üretim kapasitesinin yeni model yatırımlarıyla kullanılacağının altını çizen Kibar, “Üretim, 2020’nin sonundan itibaren 6’şar ve 9’ar aylık süreçlerle devreye girecek. Yeni aile ile birlikte, ihracat pazarlarımız da çeşitlenecek. Daha çok Avrupa olsa da başka coğrafyalar da ihracat planlarımıza eklenecek” dedi.

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT