Her yıl 8.8 milyon kişiyi öldürüyor

0

Gün geçtikçe havası daha fazla kirlenen şehir merkezlerinde en büyük kirleticilerin başında otomobil egzozlarından çıkan gazlar geliyor. Bunlar arasında da dizellerden yayılan partiküller büyük can kayıplarına yol açıyor. Yapılan son araştırmalara göre Almanya’da, erken ölümlerin sayısı diğer birçok Avrupa ülkesinden daha fazla olduğunu ortaya koyuyor.

Almanya’da yapılan bir çalışmaya göre bilim insanları hava kirleticilerinin sigaradan daha fazla sayıda erken ölüme neden olduğunu ortaya koyuyor. Avrupa’da her 100 bin kişiden yaklaşık 120 kişi, havadaki partiküller yüzünden hayatını kaybediyor. Bu oran Almanya’da 100 bin kişide 154 ile AB ortalamasını aşıyor.

KATİL PARTİKÜLLER 8.8 MİLYON CAN ALIYOR

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) araştırmalarına göre yılda 7,2 milyon kişi sigaraya bağlı hastalıklardan hayatını kaybediyor. Dünya çapında havadaki partiküllerden kaynaklanan ölüm oranınınsa 8.8 milyon olduğu tahmin ediliyor. Sadece Avrupa’da hava kirliliği nedeniyle yılda 800 bin kişi ölüyor ve bu oran her yıl artıyor. Soluduğumuz havada, egzozlardan yayılan kansorejen maddeler dışında çapları 2.5 mikron olan partiküller de insan vücuduna giriyor. Araç egzozları, lastik aşınmaları, tarım, enerji santralleri ve fabrika bacalarından kaynaklanan bu ince toz içindeki partiküller dolaşım sistemine girip, inmeler başla olmak üzere çok sayıda ölüm sebebinin kaynağını oluşturuyor.

TÜRKİYE’DE DURUM BELİRSİZ

AB genelinde 100 metreküp başına partikül miktarının 10 mikrograma çekilmesi için yaptırımlar ardı ardına devreye giriyor. Türkiye’deyse büyük şehirlerde hava kirliliğini ve dolaşımdaki partikül seviyesinin ölçülüp ölçülmediği belirsiz. Bir ölçüm yapılıyorsa da bunun sonuçları paylaşılmıyor.

 

 

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT