GSi efsanesi Insignia ile geri döndü

0

Opel, 1984 yılında başlattığı GSi performans modellerine Insignia GSi ile geri dönüyor. Hafifletilmiş mimarisi, alçaltılmış ağırlık merkezi ve 2.0 litre dizel ve benzinli turbo motorları ile Opel’in yeni performans otomobili, kusursuz denge ve çarpıçı güç/ağırlık dengesi sunuyor.

Ülkemizde Nisan 2018’den itibaren satışa sunulacak yeni Insignia GSi keskin sürüş konusunda iddialı. Geliştirme süreci Almanya’nın “Yeşil Cehennem” olarak da bilinen ünlü yarış pisti Nürburgring’de yapılan yeni model, standart Insignia’dan 10 mm daha alçak ve bir önceki nesil Insignia OPC’den 160 kg daha hafif. Daha kısa helezon yayları ve özel sportif amortisörü aracın gövde salınımlarını en aza indiriyor.

Yeni GSi ile sunulan benzinli ve dizel motor seçenekleri:

2.0 litre BiTurbo Dizel 4.000 devirde 210 beygir güç 1.500 devirde 480 Nm tork sunuyor.  BiTurbo Dizel Insignia GSi O-100 hızlanmasını 7,9 saniyede tamamlıyor ve saatte maksimum 233 km hıza ulaşabiliyor  (Tüketim değerleri: şehir içi 9.2 l/100 km, şehir dışı 5.8 l/100 km, ortalama 7.1 l/100 km, CO2 emisyonu 187-186 g/km).

Turbo benzinli motor tercih edenler ise 260 beygir gücündeki 2.0 litrelik motoru tercih edebilecekler. Bu motor 2.500-4.000 devir aralığında 400 Nm tork sunuyor. Turbo 2.0 benzinli Insignia GSi 0-100 hızlanmasını 7,2 saniyede tamamlıyor ve saatte 250 km hıza ulaşabiliyor (Tüketim değerleri: şehir içi 11.5-11.2 l/100 km, şehir dışı 7.1 l/100 km, ortalama 8.7-8.6 l/100 km, CO2 emisyonu 199-197 g/km).

8 ileri otomatik ve 4×4 çekiş sistemi

İki motor seçeneğine de sekiz ileri otomatik şanzımanlar eşlik ediyor. Dört pistonlu 345 mm Brembo frenler ise bu gücün her zaman kontrol altında tutulmasına imkan tanıyor. Insignia GSi standart olarak FlexRide mekatronik şasi ile beraber gelecek. Sistem, sürücünün tercih ettiği Standard, Tour ve Sport modlarına uyum sağlayacak şekilde, gaz pedalı tepkisini, vites geçiş noktalarını ve süspansiyon sertliğini anında değiştirebiliyor. Böylece istenildiğinde üstün performanslı sürüş sağlanırken, günlük sürüşte daha konfor ve verimlilik odaklı sürüş imkanı sağlanıyor.

Sadece Insignia GSi’da bulunacak Performans moduna ise ESP tuşuna iki defa basıldığında geçiliyor. Bu mod aracın daha fazla savrulmasına izin vererek daha da performanslı sürüşe yol açıyor.  Insignia GSi’da keskin sürüşüne katkı sağlayan bir diğer unsur ise standart olarak sunulan tork vektörleme özellikli Twinster dört çeker sistemi. Sınıfında tek bu sistem arka tekerleklere aktarılan torku saliseler içinde ayrı ayrı düzenleyebiliyor. Böylece, sürüş durumuna göre tekerlekler birbirinden bağımsız şekilde hızlandırılıyor. Zemin şartları ne olursa olsun, sistem virajlarda dışa savrulmanın önüne geçip sürücünün arzu ettiği çizgiyi takip etmesini sağlıyor. Tüm sistemin yerle teması ise 20 inçlik jantlarda bulunan sportif Michelin Pilot Sport 4 S lastiklere emanet olacak.

Yüksek performans modellerinde sportif koltuklar genellikle konusunda uzman bir üreticiden temin edilir. Yeni Insignia GSi’da ise bu durum biraz farklı. Rüsselsheim’daki Alman mühendisler Opel’in uzun yıllardır süregelen ergonomik koltuk tasarlama tecrübesinden yararlanarak tamamen GSi’a özel yepyeni bir koltuk tasarladılar.

Saldırmaya hazır bir kral kobrayı andıran tasarım, kusursuz yan, sırt ve baş desteği sunuyor. Elektrikli olarak ayarlanabilen koltuk aynı zamanda ısıtma, havalandırma ve masaj özelliklerine de sahip. Performans sunarken ergonomiden de ödün vermeyen koltuklar AGR sertifikasına da sahip.

OPEL’İN GSİ TARİHİ

Opel GSi geleneğini sürdürüyor. Heyecan verici ilk GSi modelleri 1984 yılında sunulan Manta GSi ve Kadett GSi olmuştu (1.8 litre 115 hp). Dört yıl sonra bu modelleri 150 beygir gücündeki Kadett 2.0 GSi 16V takip etti. İlk Astra da bu motoru kullandı. 1993’te ise Astra GSi 1.8 litre 125 beygirlik bir altenatife de kavuştu. Corsa’nın nesille boyunca GSi modelleri oldu. Birinci nesil Corsa 1988 yılında 100 beygirlik bir motor ile GSi etiketini kazandı. Şimdilik son Corsa GSi ise 2012’de sunulan Corsa D oldu.

FİYATLAR

2.0 lt. Turbo ECOTEC® 260HP 4X4 AT8 S&S – 373 bin TL, 2.0 lt. CDTI ECOTEC® 210HP 4X4 AT8 S&S – 390 bin 500 TL

Fransız PSA’nın Alman yüzü olacağız

Opel Türkiye genel müdürü Özcan Keklik: “Kasım 2017 tarihinde açıkladığımız PACE! planımız doğrultusunda Opel markamızı sürdürülebilir kârlılığa sahip ve küresel bir şirket haline getirme yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Hedeflerimize ilerlerken Opel markamız gerçek bir Alman markası olarak kalacak ve Grup PSA portföyünün Alman yüzü olacak. Yeni Insignia GSi herkes için Alman yüksek teknolojisi, mühendisliği ve tasarımı sözünü tutmaya devam edeceğimizin net bir göstergesi. Kendine özgü tasarımlarımız, Alman şasi ayarları, keskin vites değişimleri, direksiyon tepkileri ve elbette öncü aydınlatma teknolojilerimiz ile sertifikalı ergonomik koltuklarımız da dahil olmak üzere müşterilerimizin bizi tercih etmesinde fark yaratan temel unsurları koruyacak şekilde otomobillerimizi tasarlayamayı sürdüreceğiz” dedi.

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT