Çin’den Avrupa’ya yeni atak

0

Her ne kadar bu güne kadar kayda değer bir başarı yakalayamasalar da Çinli markaların Avrupa pazarlarına olan sevdası dinmiyor. Çin’in en büyük otomotiv ihracatçısı Chery, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ilk kez sergileyeceği kompakt SUV modeliyle bu pazarda daha etkin olmak istiyor.

Yayınlanan ilk teaser görüntülerinde kaslı bir yapıya sahip olacağı anlaşılan modelin özellikle genç tüketiciler hedeflenerek üretildiği belirtiliyor.

Japon ve Koreli markalar gibi Avrupa’da bir tasarım merkezi kurmayı planlayan Chery, önümüzdeki yıllarda yüzde 100 elektrikli ve hibrit araçlar üretip, özellikle Avrupa pazarlarında satmayı planlıyor. Avrupa’nın katı emisyon sınırlamaları, işçilik ve malzeme konusundaki yüksek beklentileri aşmakta zorlansalar da 20 yıllık bir marka olan Chery, günümüze kadar anavatanı dışına 1.2 milyon adet araç satmayı başardı.

Çin’deki satışları da 6 milyona ulaşan marka, geçtiğimiz yıl ürettiği 700 bin aracın 100 bin adedini ihraç etti. İç pazarı devasa olmasına rağmen, ihracat adetleri çok düşük olan Çinli markalar arasında Chery bu rakamla tüm ihracattan yüzde 30 pay almayı başararak ilk sıraya yerleşti.

Çin’de dört ayrı fabrikası bulunan marka, yılda 1 milyondan fazla üretim kapasitesine sahip. Ayrıca bu tesislerde Chery yılda 600 bin adet motor ve aktarma organı üretip, 500’den fazla bayisi aracılığıyla kendi pazarında satış yapıyor.

Türkiye pazarında da temsil edilen Chery, 2015 yılını 394, 2016 yılını sadece 144 adetle satışla kapattıktan sonra bu yıl pazardan çekilmişti.

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT