C5 Aircross ile Citroen atağa geçiyor

0

Ürün gamındaki SUV modellerinin sayısını artıran Citroën, yeni SUV modeli C5 Aircross’u tanıttı. Markanın amiral gemisi görevini üstlenecek olan yeni nesil SUV C5 Aircross, sunulan 30 farklı gövde kombinasyonu sayesinde tüketicilere geniş kişiselleştirme imkanı sunuyor.

Citroën Advanced Comfort® programının elçisi olan C5 Aircross, SUV segmentindeki en modüler ve konforlu model olma iddiasında. Yeni Progressive Hydraulic Cushions™ (Kademeli Hidrolik Destekli) süspansiyon sistemi ve Advanced Comfort® koltuklarla donatılan C5 Aircross çok konforlu bir yolculuk deneyimi sunuyor.

ATAK BAŞLIYOR

2017’yi yüzde 3,7’lik artış ve 1 milyon 100 bin adetlik toplam satışla kapatan Citroen’in 2020 hedefiyse 1 milyon 600 bin adet satış. Marka bu hedeflerine ulaşırken 2019 yılından itibaren ürün gamı içerisindeki şarj edilebilir hibrit ve yüzde 100 elektrikli araç sayısını da kademeli olarak artırmayı hedefliyor. 2019 sonunda markanın ilk Plug-in hibrit modeli C5 Aircross satışa sunulacak, 2020’de ise yepyeni bir elektrikli model lanse edilecek. Markanın 2023 hedefi, ürün gamının %80’inde elektrikli versiyon seçeneği olması yönünde. 2025’te ise ürün gamının %100’ünde elektrikli versiyon seçeneği olması planlanıyor.

TÜRKİYE’DE DE ATAKTA

Citroen Türkiye Genel Müdürü Emre Doğueri.

Markanın Türkiye pazarındaki yerini ve gelecek hedeflerini anlatan Citroen Türkiye Genel Müdürü Emre Doğueri, C5 Aircross’un 2019 yılı satış adeti hedefinin 9 bin adet olduğunu belirterek “2019 başında satışa sunacağımız C5 Aircross ile 2020’de pazarı karşılama oranımızı yüzde 85’ler seviyesine çıkartacağız. 2018 yüzde 2,5 pazar payı ile kapatmayı, 2020’de ise yüzde 5 pazar payının üstüne çıkmayı hedefliyoruz. 2019 yılında 9 bin adet C5 Aircross satma hedefimiz var ve C-SUV segmentinde yüzde 9’luk paya ulaşmayı hedefliyoruz. Berlingo ve C-Elysee’de olduğu gibi, Türkiye’nin C5 Aircross’un en çok satıldığı 6 veya 7’inci pazar olmasını bekliyoruz” açıklaması yaptı.

Ayrı ayrı kaydırılabilen, katlanabilen ve yatırılabilen arka koltuklar sayesinde otomobilin bagaj hacmi 580 litre ile 720 litre arasında değişebiliyor. Sınıfının standartlarının üzerinde bagaj hacmi sunan C5 Aircross benzeri görülmemiş bir modülerlik sağlıyor. C5 Aircross, ön camın üst kısmında yer alan bir kamera ve ön tamponun içindeki radar sensörü sayesinde otonom sürüşe doğru önemli bir adım olan, aralarında, Aktif Güvenlik Freni, Stop&Go özelliğine sahip Adaptif Cruise Control, Şeritte Kalma Asistanı, Park Asistanı, zorlu koşullarda sürücülere destek olan Yokuş İniş Destek Sistemi ve Grip Control’ün de bulunduğu 20 farklı sürüş ve konfor destek sistemi ile donatıldı.

C5 Aircross, yüksek performanslı, Euro 6.2 standartlarını karşılayan benzinli ve dizel motor seçenekleri ve yakıt avantajı sağlayan daha hafif 8 vitesli EAT8 tam otomatik şanzıman ile geliyor. Fransa’daki Rennes-La Janais tesisinde üretilen C5 Aircross, 2018 yılı sonunda satışa sunulacak. 2019 yılının sonunda sunulması planlanan Plug-in Hybrid (PHEV) versiyonu ise Citroën’in ilk Plug-in Hybrid modeli olacak.  Citroën, C3 Aircross ile başlattığı SUV hareketini C5 Aircross ile devam ettiriyor. Citroën, tasarım için pratiklikten taviz vermek istemeyen müşterilerin beklentilerini gözeterek C5 Aircross’u tasarladı. Global otomobil satışlarının dörtte birini oluşturan ve her geçen gün büyüyen SUV segmentinin en güçlü oyuncularından birisi olmaya aday olan C5 Aircross, göz alıcı tasarımının yanında yüksek konforuyla da rekabette bir adım öne çıkıyor.

SUV SEGMENTİNDEKİ BENZERSİZ KİŞİLİK: C5 AIRCROSS

Citroën’in yeni SUV’u C5 Aircross benzersiz, enerjik ve kendinden emin tasarımıyla dikkatleri üzerine çekiyor. C5 Aircross; 4,50 metrelik uzunluğu, otomobile güçlü bir hava katan Airbump®’ları, 230 mm’lik yerden yüksekliği ve dikkat çekici tavan çıtalarıyla SUV segmentinde farkını ortaya koyuyor. C5 Aircross, kişiselleştirilebilir full dijital gösterge paneli, insanı saran yüksek konforlu koltukları, yola hâkim olma hissi veren yüksek oturma pozisyonu, merkezi orta konsolu ve kullanılan yumuşak malzemeleri sayesinde içine girer girmez güvenlik ve kalite hissi veriyor.

Diğer Citroën modellerinde olduğu gibi C5 Aircross’ta da çeşitli kişiselleştirme özellikleri mevcut. C5 Aircross’ta yedi farklı gövde rengi, iki tonlu tavan çıtası, ön tampon, ön kapıların alt kısmında yer alan Airbump®, üç adet Renk Paketi sayesinde benzersiz bir C5 Aircross tasarlamak mümkün. C5 Aircross’un içine geçtiğinizde ise otomobilin dışıyla uyumlu renk ve malzemeler kullanan 5 farklı kabin kombinasyonuyla kişiselleştirme yapmak mümkün.

SEGMENTİNİN EN KONFORLU VE MODÜLER SUV’U

Citroën Advanced Comfort® programının üyesi olan C5 Aircross, sağladığı konfor ile fark yaratıyor. C5 Aircross’ta sunulan Progressive Hydraulic Cushions™ (Kademeli Hidrolik Baskı Yataklı Süspansiyon™) süspansiyon sistemi ve Advanced Comfort koltuklar yol bozukluklarını dışarıda tutma ve benzersiz sürüş konforu sağlama konusundaki rakip tanımayan kabiliyet sunuyor. Bu özellikler sayesinde C5 Aircross uçan halı konforunda seyahat deneyimi sunuluyor. 580 litre bagaj hacmi sunan C5 Aircross’un ayrı ayrı kaydırılabilen, katlanabilen ve yatırılabilen arka koltuk sırası sayesinde bagaj hacmi 720 litreye kadar genişleyebiliyor. Bu sayede C5 Aircross sınıfının en iyi bagaj hacmini sunuyor.

YENİ NESİL, MODERN VE İLERİ TEKNOLOJİLİ SUV

12,3 inç TFT dijital gösterge paneli ve 8 inç kapasitif dokunmatik ekranla donatılan C5 Aircross 20 yeni nesil sürücü destek sistemine sahip. C5 Aircross, kablosuz şarj sistemi, ConnectedCAM gibi yeni teknolojileri sunarak bağlantı seçeneklerinde de rakipsiz olduğunu kanıtlıyor. Otomobilin kalbinde verimli ve yüksek performanslı, 130 ile 180 beygir arasında güç üreten, benzinli ve dizel güç üniteleri yer alıyor. 6 ileri manüel veya EAT8 Tam otomatik şanzıman ile gücünü yere aktaran C5 Aircross, 2019 yılının sonlarında Plug-in Hybrid (PHEV) versiyonuyla yollara çıkacak. Bu sayede C5 Aircross Plug-in Hybrid (PHEV) teknolojisiyle donatılan ilk Citroën olacak. Avrupa’da 2018 yılının sonunda pazara sürülmesi planlanan C5 Aircross, Fransa’daki Rennes-La Janais tesisinde üretilecek.

EKSTRA SÜRÜŞ KEYFİ İÇİN GÜÇLÜ VE VERİMLİ MOTORLAR

C5 Aircross, yüksek performanslı, Euro 6.2 standartlarını karşılayan benzinli ve dizel motor seçenekleriyle geliyor. Bu motor seçenekleri üstün sürüş keyfi ve dikkat çekici verim için 6 ileri manuel şanzıman ya da 8 vitesli EAT8 otomatik şanzıman ile donatılıyor.

2 benzinli motor: PureTech 130 S&S 6 ileri manuel ve PureTech 180 S&S EAT8

3 dizel motor: BlueHDi 130 6 ileri manuel, BlueHDi 130 S&S EAT8 ve BlueHDi 180 S&S EAT8

2019’un sonlarına gelindiğinde C5 Aircross şarj edilebilir hibrit (PHEV) teknolojisi ile donatılan ilk Citroën olacak. Otomobili tamamen elektrik motoruyla kullanmaya imkan veren EV modunun menzili ise 60 km.

DAHA DA ÇOK VERİM VE KEYİF SUNAN YENİ EAT8 OTOMATİK ŞANZIMAN

C5 Aircross Japon uzman Aisin tarafından tasarlanıp geliştirilen 8 vitesli EAT8 otomatik şanzımanın (EAT: Efficient Automatik Transmission / Verimli Otomatik Şanzıman) son versiyonuna sahip. Günlük kullanımda esnek tork konvertörü hem harekete geçerken hem de park ederken gerçek bir sürüş konforu sağlıyor. Sürücüler direksiyon simidinin arkasında yer alan kulakçıkları kullanarak manuel vites geçişi yapabilir. Otomobili stop edildiğinde ise vites otomatik olarak park moduna geçiş yapıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Uzunluk: 4.500 mm

Genişlik: 1.840 mm

Yükseklik: 1.670 mm (tavan çıtalarıyla birlikte)

Dingil mesafesi: 2.730 mm

Yerden yükseklik: 230 mm

 

 

Paylaş.

Yorum Yapın

Copyright 2016 OTOMOBİLPORT